Dengeki Daisy - recenze

9. února 2010 v 19:42 | Tenny |  Recenze
O téhle manze jsem se už několikrát zmiňovala a hodně lidem jí vnucovala. A proč? Protože je to prostě geniální!
Jistě si na to pamatujete - je to ta manga o děsně chudé holce s prořízlou pusou, o hackerovi s přezdívkou Sedmikráska a o chlípném školníkovi... xD
Když někdy říkám, že byste si to mohli přečíst, dnes říkám - musíte si to přečíst! Jinak přijdete o úžasný zážitek. A navíc to má zatím jenom 18 kapitol. (narozdíl od Skip Beatu, který s touhle mangou soupeří o první místo na mém žebříčku shoujo mang)

"Myslel jsem to, co jsem řekl. Co bys udělala, kdyby ten tvůj milovaný Daisy byl ve skutečnosti někdo tak zkažený... jako já?"
"Není to jasné? Prostě bych se tě naučila milovat..."


Dengeki Daisy (v překladu "Potvrzená Sedmikráska) je o školačce jménem Teru Kobayashi. Teru má v životě dost smůlu - žila bez rodičů, pouze se svým starším bratrem, který byl proslavený počítavý programátor. Jenomže ten před nedávnem zemřel a Teru zůstala úplně sama, téměř bez peněz a ještě navíc ji šikanují ve škole. To je ale chudinka, co?
No, Teru ale není jedna z těch hloupých, ale dobrosrdečných shoujo hrdinek. Je to chytrá, rázná a odvážná holka, která se nebojí postavit ani těm, co jí šikanují. (což je mimochodem skvělá scéna v první kapitole... xDDD )
A navíc není úplně sama - má přece svojí spřízněnou duši, Daisy. (nehodlám překládat ani skloňovat, zní to pak... Hrozně divně. xD Ale je to osoba mužského pohlaví)

Teru netuší, kdo to je, ale Daisy jí posílá povzbuzující emaily (ale jelikož jsme v japonsku, píše jí je na mobil...xD Takže jsou to vlastně takové delší sms) Teru se mu svěřuje se svými problémy a strastmi. Ví, že se na něj může vždy spolehnout a bezmezně mu věří.

A odkud se vlastně Daisy vzal? Telefon s jeho adresou dal Teru její starší bratr, než zemřel.


Jednou, když Teru zase šikanují členové školní rady, což je elitářská banda snobců, zachrání jí několik hozených tenisáků, které přiletěli bůhví odkud. (ačkoli vzhledem k Teruině povaze to ani nebylo moc třeba... xD)
Teru chce tenisáky vrátit jejich majiteli, ale místo na hřiště omylem trefí svého kamaráda, tomu se to odrazí od čela a dále do okna, ve kterém najednou zeje velká díra.
A vzniká problém - Teru rozhodně nemá peníze na to, aby rozbité okno nechala spravit a tak tiše zmizí a doufá, že si toho nikdo nevšimne.
Jenomže si toho někdo všiml. V Teruině tříde se objeví vysoký bloňdák, který vypadá jak gangster. (pokud patříte mezi lidi, co věří, že bloňadatá barva symbolizuje nevinnost a milou povahou, máte další důvod si to přečíst... Uvědomíte si, jak krutě jste se mýlili. xD ) Ukáže se, že je to školník. Pomocí poněkud hm... netradičních metod zjišťuje, kdo je vinen. A Teru, ve své mldistvé naivnost se přizná. Odehraje se tento rozhovor:

"To jsem byla já! Hrozně, opravdu hrozně moc se omlouvám! Ale nemám peníze, abych to zaplatila!"
"Ach... No, když si tak upřímná. A chudá... Možná by se to dalo nějak zařídit...
- BLbko! Myslíš, že by tohle někdo řekl?! Jestli nemáš prachy, tak to zaplatíš vlastním tělem!"
(a ďábelský smích si domyslete... xD )

No, tohle je shoujo manga, takže "placení vlastním tělem" spočívá v tom, že Teru musí školníkovi dělat otroka, dělat práce místo něj, jak třeba zametat listí, starat se o zahradu, stříhat stromy, mít okapy a podobně. A školník si mezitím paří na notebooku mahjong. (čínská hra, něco jako kombinace žolíků a domina xD )
Tento školník-delikvent se jmenuje Kurosaki a jeho osobnost je prostě hrozná. Je hrubý, netaktní a zbožňuje, když si z Teru může utahovat. Navíc kouří jak nějaká továrna a na svou práci upřímně kašle. Ještě že může Teru napsat email svému Daisy a svěřit se mu, že?

Tohkle je prostě úžasný paradox. xD Pokud máte nějakou zkušenost s shoujo obecně, asi je vám jasné, jak to s Daisy ve skutečnosti je. Přeď těmi pomalejšími bych to mohla tajit, ale vzhledem k tomu, že je to jasné už z první kapitoly, povím vám to. ... (chvíle napětí)
Daisy je ... Kurosaki! Jaké překvapení, že? :D


Ale to zdaleka není všechno, co se v této manze uděje... objevuje se plno nezodpovězených otázek, jako třeba jak to bylo doopravdy s Teruiním bratrem a jaký byl jeho vztah ke Kurosakimu? Přijde někdy Teru na to, že zrovna on je Daisy? A jestli ano, jak bude reagovat?
Děj mě velmi překvapil svým vývojem. Jajko obvykle jsem používla svůj bystrozrak, abych odhadla, jak to bude probíhat dál a k mu vlastnímu překvapení jsem se netrefila. Dopadlo to úplně jinak, než jak jsem čekala. Hlavně Teru mě překlapila svoji chladnou hlavou a logikou. Tuhle holku není radno podceňovat... :D
Zápletka sice zní jako klišé nad klišé, ale věřte mi, příběh vás hned chytne. Je to vtipné, a to nejen slovní humor, ale i obrazový, třeba toto:

Další skvělou částí příběhu je romantická složka. Víte romantika v shoujo mě většinou nechává chladnou, ale občas prostě roztaju... Stalo se mi to jen u Hana Kimi, Skip Beatu a potom u Dengeki Daisy. Musím říct, že mangaka nádherně kreslí červenání. Do té doby jsem netušila, jak může být červenání u mužské postavy tak k sežrání... :)

Ach sno, autor. Lámáte si hlavu, proč je Dengeki Daisy tak dobrá manga? Možná proto, že do čistě ženského území vstoupil mužský mangaka Motomi Kyousuke. Možná proto, že není ovlivněn ženským uvažováním, je ta manga tak skvělá.
Vždyť i jednu z nejoblíbenějších shounen mang, FullMetal Alchemist, nakreslila ženská! Myslím, že by si pohlaví měla více fušovat do řemesla. Vznikají pak skvosty... :)

Je mi trochu líto, že o éhle boží manze nikdo neví. Znalost božího Skip Beatu už se rozšířila, ale přijde mi, že na české sféře Dengeki Daisy nikdo nezná. Což je ovšem obrovská škoda, já myslím... :) Měli bychom to napravit!

Chtěla bych toho říct ještě plno, ale už si na to nemůžu bohužel vzpomenout. xD No, tak si to prostě sami přečtěte a uvidíte. Má to jen 18 kapitol, to snad zvládnete, ne? Ale jak já vždycky říkám, nemějte přehnaná očekávání - když totiž budete očekávát nejlepší mangu na zeměkouli, budete vždy zklamaní. :)
Objevit nej shoujo mangu poslední doby můžete zde! Edit. na mangafoxu jsem ji nějak nenalezla, tak to zkuste tady: http://www.onemanga.com/Dengeki_Daisy/


P.S. - Nezdá se vám, že ujíždím na blonďácích? Já vám nevím... Když oni jsou vždycky tak sexy... Třeba Minato, Kurosaki, Ren... (- ano, Ren Tsuruga je blonďák, to jste nevěděli? ^^)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tinka Tinka | 13. února 2010 v 10:01 | Reagovat

Vnucovala? No, mě ses o ní jen decentně zmínila, stejně sem ten název zapoměla, než jsem se dostala k počítači. Takže jsem to mohla začít číst, až když si o tom napsala poznámku v nějaké z předchozích recenzí. To, že to bylo anglicky, mě samozřejmě nejdřív odrazovalo, protože velký talent na jazyky nejsem, ale zvědavost zvítězila...a pak sem to zhtla za víkend angličtina-neangličtina. ( a romantika-neromantika :D- jako u Hana Kimi, 1/2 prince a Ouranu. Proč? Protože Vtip.)

2 Tachiko Manabu de Vampire Princess Tachiko Manabu de Vampire Princess | Web | 13. února 2010 v 18:31 | Reagovat

Tak a teď překvápko: Už jsem četla první kapitolku! Sice netuším, kde přišli na tu Sedmikrásku, ale jinak je to super...a školník je nejlepší! :D

3 Moni Moni | 14. února 2010 v 0:15 | Reagovat

Ahoj, náhodou jsem objevila tenhle blog a zírám že jsme na tom stejně :D DD a SkipBeat! jsou moje nejoblíbenější. Super recenze, jen myslím že český název by nebyl Potvrzená Sedmikráska, ale Elektrická Sedmikráska...  Už se těším až tohle vyjde v angličtině, určitě to za to stojí mít to doma origoš, no prozatím musí stačit BeastMaster  :-D

4 lina lina | Web | 14. února 2010 v 14:53 | Reagovat

*podívala se na sociologii, podívala se na recenzi, našla odkaz a sociologie putovala na zem:D*
umím psát inteligentní komentáře...já vím...

5 endaria endaria | Web | 15. února 2010 v 19:03 | Reagovat

mojá milá...ja to mám dobre...ak si si nevšimla,tak nielen ja takto píšem...radšej si premysli,čo mi píšeš a nepoučuj ma,ale nemyslím to v zlom,pretože sa nechcem hádať...

6 BuBuAnna BuBuAnna | Web | 15. února 2010 v 20:37 | Reagovat

Pod týdenní odmlce se zase objevuji na scéně. Jak to děláš že vždycky narazíš na něco takového? A kde bereš ten čas XD Immortal rain mám už slušně rozečtený a teď abych ještě někam vtěsnala Dengeki Daisy :D Wow to bude fuška

7 endaria endaria | Web | 15. února 2010 v 23:00 | Reagovat

tak mi prepac...zle som sa asi vyjadrila,mala som to napisat milsie..len ma to troska nastvalo.....

8 Helium a visual vládne xD Helium a visual vládne xD | Web | 21. února 2010 v 18:08 | Reagovat

Ukázka je úžasná a už sem přemejšlela, že bych si tuhle mangu přečetla, ale... kde se to dá sehnat?

Tenny: Četla si Deep Love? Objevila sem to včara na mangacesky a jelikož sem se to toho příběhu tak trochu zbláznila, potřebuju vědět o existenci někoho dalšího (myslim někoho konkrétního, koho znám... relativně), kdo se prokousal všema těma lehce prostopášnýma stránkama a zhrouceně seděl na židly neschopnej se pohnout, když zjistil, jak to dopadlo s nebohou Ayu...  :-D

9 Helium a visual vládne xD Helium a visual vládne xD | Web | 21. února 2010 v 20:16 | Reagovat

Děkuju  :-)

10 Tinka Tinka | 22. února 2010 v 15:51 | Reagovat

(Promiňte, že s tím otravuju tady)
Tenny, víš, že si byla se svojí povídkou Bojím se... vybraná mezi 200 jednorázovek a básní z Konohy do hlasování o místo v Konožském sborníku FF? O sborníku se víc můžete dočíst v novinkách na Konoze. Ještě jednou se omlouvám za nesouvisející koment. :-x

11 nettiex nettiex | 22. února 2010 v 16:40 | Reagovat

Tak tohle dílko mám v mangalistu už strašně dlouho, ale fakt, že je nedokončené, mě pořád odrazuje... :-( Ale Beast Master od stejného mangaky byl skvělý, a vzheldem k hodnocení na myanimelist 8.91 (a ti hnidopiši tam... no, je to co říct xD) jdu navštívit mangatraders.

Btw - ale překonat Skip Beat? o_O ~Tsuruga-san, Kyoko...~

12 Tenny Tenny | Web | 23. února 2010 v 16:36 | Reagovat

[10]: Jup, o tom vím. Sice by mě zajímalo, kdo mě nominoval, ale jinak je to celkem jedno, jelikož se tam stejně nedostanu. :) Většina lidí totiž hlasuje pro "mistry" a ostatní povídky nečte... :)

[11]: Ne, není to lepší než Skip Beat. Skoro tak dobré... Ale Skip Beat nic nepřekoná. ;)
(Dengeki Daisy jsem četkla čtyřikárt a při posledním čtení jsme se nesmála. Skip Beat jsem četla asi 5-6 krát a chechtala jsem se vždycky. :) )

13 Tinka Tinka | 23. února 2010 v 19:19 | Reagovat

Tenny: Páni, ty taky někdy zavítáš na konohu? :-D A není důvod si nevěřit, jsou i poctivci a ta povídka je fakt dobrá.

14 Iri-chan Iri-chan | 2. července 2012 v 17:43 | Reagovat

Díky za vnucení ;-) už jsem hledala něco lepšího než skip beat, všichnu říkají, jak moc je to super, už jsem se chystala přečíst mangu, ale já si strašně potrpím na kresbu a při pohledu na první stránky SB se mi upřímně chtělo jít zvracet :-!
(sory fanoušci SB, ale vážně vás nechápu O_O)
Zato dengeki daisy je jiný kafe! :-)

15 Tenny Tenny | Web | 22. července 2012 v 15:00 | Reagovat

[14]: Skip Beat je opravdu hodně super. Na tu kresbu si člověk prostě musí zvyknout, ale viděla jsme i horší a u SB to rozhodně vyvažuje humor a romantika. V anime je když tak kresba přijatelnější, i když seriál je řekla bych méně vtipný a trochu zbytečně natažený.

DD je super, i když v poslední době to už není tak vtipné jako dřív, přijde mi, že kvalita jde mírně dolů...

16 Nishi Nishi | Web | 7. prosince 2013 v 14:53 | Reagovat

Je to úžasná manga :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama