Anime a manga boom v ČR - výhoda nebo nevýhoda?

23. března 2010 v 17:17 | Tenny |  Pár postřehů o manze a anime
Víte, když jsem před třemi lety vyslovila slovo "manga", tak se mě většina lidí zeptala, o jakém mangu tu mluvím. A když jsem jim tento pojem vysvětlila, prohlásili, že je nějaký připitomělý Pokémoni nezajímají.
Začalo to v minulém roce - popularita anime se neuvěřitelně zvýšila. Dokonce je vydávána i manga v češtině, existuje plno překladatelských skupin, blogů, stránek…

Jistě, skvělé, úžasné. Zkusila jsem spočítat, o kolik se zvýšil počet kvalitních blogů o anime a zjistila jsem velmi mrazivý fakt - nezvýšil se. Naopak, skoro bych řekla, že se snižuje. Najít blog o anime, který by si člověk s chutí přečetl a užil si to, je těžké. A pokud takový najdete, většinou to bývají blogy veteránů, kteří už blogovali předtím. Jistě, vznikají i nové blogy - ale plno kvalitních blogů zaniká. Nahrazují je hloupé blogy plné nejnovějších epizod Naruta, ukradených z konohy.cz, vygooglovaných obrázků a povídek, nad kterými by naše češtinářka dostala infarkt.
Překladatelské skupiny? Ano, je jich plno. Sice mě nesmírně udivuje, že téměř všechny jsou pojmenovány anglicky, ačkoli jde o české překladatelské skupiny, ale to už je jejich věc. Potíž je ovšem v tom, že některá anime překládají třeba tři skupiny najednou. Popravdě, přijde mi to jako zbytečné… Zvlášť když je tolik anime, které nikdo ještě nepřeložil.
A co se týče amatérského překladu mangy, přijde mi, že pomalu umírá. Když nepočítám skvěle přeloženého Naruta, opravdu tomu tak je. Stačí se podívat na aktualizace na mangačesky. Ano, už tu máme profesionální překlad a většina lidí umí anglicky, ale upřímně - proč místo třetí verze titulků pro já-nevím-co radši nepřeloží nějakou mangu? Ano, já vím, že je to těžší a je horší hledat kvalitní scany, sama jsem zkoušela překládat. Ale narozdíl od třetí verze titulků se to setká s větším úspěchem… Když to dáte na správné stránky.
Stránky? Také skvělé. Plno nových stránek - a plno jich nestojí za nic.
Třeba taková www.anime-manga.cz . Nápad dobrý, ale realizace špatná. Layout vpadá jako nepovedený fanart, nepřehledné… A když jsem si chtěla přečíst českou verzi ½ Prince, dozvěděla jsem se, že nemůžu, jelikož čítárna nepodporuje Internet Explorer…
Vzhledem k tomu, kolik lidí ho používá, mi to přijde hloupé. Je sice milé, že autorka čítárny má Operu a považuje Explorer za naprosto poruchový, zbytečný a nepouživatelný, ale prosím vás… Říci, že si prý mám stáhnout Operu, když si to chci přečíst, že Explorer je stejně nanic? Ach, děkuji za radu, slečno. To si to radši přečtu v angličtině, než abych musela stahovat prohlížeč, rozhodně to bude rychlejší a navíc budu umět slovíčka.
Jistě, budete oponovat, že o tvoření stránek nic nevím a že je to zatraceně těžké a když jsem tak chytrá, ať si to zkusím. Máte pravdu, nevím a neumím ani nastavit lay tady na blogu. A víte co? Na tom nezáleží. Oni totiž filmový kritici většinou netočí filmy a recenzenti většinou nepíšou knihy.
To je další skvělá věc. Narazíte na fanart, který je očividně kreslen podle předlohy, tužkou, pokřivený a vyfocený šikmo.(kdo chodí třeba na konohu, určitě vím, co myslím) Napíšete kritický komentář a máte to - lidé se na vás sesypou jako kobylky a ať prý ztichnete, že vy taky neumíte kreslit, tak držte hubu.
A já měla dojem, že koukání na anime je hlavně o tom se bavit… Asi byl špatný. Za chvíli budeme fanatici jako fanynky Tokio Hotel. Děsivé… Až mě z toho mrazí. On ten boom není zase taková výhoda - anime přestává být něčím, čemu ostatní nerozumí. Dříve všichni doufali, že jim někdo konečně porozumí, až řeknou "manga" a nebudou mluvit o ovoci, ale teď najednou, když to zná víc lidí, vadí jim to. Ironie, co?
Ačkoli, abych nebyla tak krutá, cynická a hnusná, jsou v tom i výhody. Mimo jiné vydávání mangy v češtině (o čemž jsem již článek psala). Ale někteří lidé by se měli naučit rolovat stránku o několik příspěvků dolů, je mi trochu líto těch lidí z nakladatelství, když místo gratulace se jim dostává tohoto:
"A přeložíte Naruta?", "A nechcete třeba přeložit Junjou Romatica?", "PřElOžTe Bleach, plz!" "A co třeba Akuma na eros, to je úpa supa manga!" "Moje fejvrit manga je Naruto, atk ho pls přeložte!"
Ať si třeba prsty upíšou, že v nejbližší době NEBUDOU překládat žádné mangy nad 12 volume a že NEMAJÍ v plánu překládat yaoi a jiná díla určená pro dospělé, furt to tam ti, s odpuštěním, idioti, píšou. A že je Akuma no Eros úpa súpa manga? Ehm… Viz chidori.sblog.cz
Ne, ne, chtěla jsem mluvit o výhodách.
Dneska jsem například byla v čajovně a potkala jsem další skvělou holku, která se o anime a mangu zajímá. Minulý rok jsem jela z Jižních Čech na CKS jediná, teď pojedeme tři! Díky téhle zálibě jsem poznala plno super lidí a vypila litry čaje. Aspoň tohle mě může hřát na duši…
A co vy? Co si vy myslíte o anime a mangy situaci v ČR? Spokojeni, nespokojeni? Anebo je vám to ukradené?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Great Mhery Great Mhery | Web | 23. března 2010 v 17:37 | Reagovat

Nejsem fanynkou manga a anime, ale proti té "kvalitní" formě nic nemám. Co mě štve, jsou ty blogy se zkopírovanými díly, holky kreslí mangu (což o to, to by nevadilo, kdyby s tím nebyl zaflákaný  devianart) a myslí si, že to někoho zajímá.
Nemám nic proti kvalitním manga blogům si povídkami, které se dají číst, jsem ochotná je číst, ikdyž to není můj styl, ale často se to nedá. Ovšem takhle to dopadá vždycky, když se něco "proslaví"...

2 Sikar Sikar | Web | 23. března 2010 v 17:38 | Reagovat

Alelůja, někdo má dost podobné názory jako já. Otaku scéna se sice rozrůstá, ale způsobem dost podivným. O všech těch "překladatelských" skupinách můžu jako pár let aktivní překladatel anime s klidným svědomím prohlásit, že jsou jenom póvl...

3 www.animenana2.blog.cz www.animenana2.blog.cz | Web | 23. března 2010 v 17:42 | Reagovat

já sem taky fanda anime a mangi dokonce do jednoho prekládatelského klubu patrím máme stránu www.animetym.fonti.cz jsou tam všeliaké fajn anime
A souhlasím ti nej stránky o anime zanikají a je to velká škoda :-(  :-(  :-(

4 Taylor Taylor | Web | 23. března 2010 v 17:43 | Reagovat

Výborně! Tak já se tedy vyjádřím. Klikla jsem na "bohužel musím souhlasit", protože krutou skutečnost jsi vystihla přesně. Já jsem do otaku komunity nevstoupila úplně na jejím počátku, ale pamatuju si časy, kdy o manze nikdo nic nevěděl, překládalo se jenom na mangacesky a titulky k anime za něco stály. Máš pravdu s tím, že kdysi jsme se snažili o propagaci a teď zas propadáme elitářství, že "nám naši mangu berou malý děcka, který jí nerozumí", ale to je normální. Tak samo to asi připadalo fanouškům dejme tomu Rasmus, které tu v devadesátých letech nikdo neznal, pak vydali tu strašně utahanou písničku a malé holčiny se najednou mohly podělat blahem. Takhle je to v každé komunitě, zrovna u té otaku komunity jsem docela ráda, že občas v čajovně slyším, že se o dva stoly dál taky někdo baví o manze .))
Že se na to sesype banda fanatických děcek - bohužel. Štve mě to, ale utěšuju se tím, že já se s nima bavit nemusím, budu je ignorovat a oni z toho časem vyrostou, popřípadě u toho nevydrží dlouho. Někdy se sice ptám, jestli i já byla před deseti lety tak vypatlaná - možná jo, naštěstí jsem ale neměla počítač a přístup na internet, abych to mohla veřejně ventilovat, ale určitě jsem měla i já svoje mouchy. (Třeba bych určitě nepřišla sympatická fanouškům Pána Prstenů, kteří brali tohle dílo za svoje srdcové a já si lepila na sešity obrázky Orlanda Blooma z Bravíčka, no, to už je dávno, a jak říkám, neměla jsem možnost to ventilovat veřejně XDD)

Kritizovat samozřejmě nemůžeš!!! Jak tě to vůbec napadlo??? Vždyť je to svaté!!! (Třeba konkrétně u Akuma de eros to lidi ještě pobavilo, asi jich víc pochopilo, že je to škvár :D). V recenzi na Naruta jsem cosi vytkla, už ani nevím co (ale nic strašného to nebylo, protože Naruto ještě tehdy za něco stál a já ho milovala) a už mi přišla hora rozhořčných komentářů, že jsem nepochopila tu hlubokou psychologii a filozofii, která se v tom ukrývá. WTF? Nelíbilo se mi Kuroshitsuji, noo, to byla taky pohroma. Jak jsem se opovážila? Čekala jsem sice v komentářích větší flejm, který se nekonal, tak jsem si myslela, že holky dostaly rozum... no, posléze jsem se samozřejmě dozvěděla, že mě dost holek začalo nesnášet a dokonce plánují pomstu. Jedna nechtěla přijít na sraz do čajovny, když tam budu já (nikdy předtím mě neviděla, tohle mělo být poprvé), protože se na mě kvůli té recenze nemohla ani podívat. Nemám ráda Ayano Yamane, oheň na střeše. Nelíbilo se mi Rose Maiden, jéžiš, další incident. "Proč na to čučíš, když se ti to nelíbí? Jak se opovažuješ hanět toto DÍLO???" Klasický argument, o kterém se ve svém článku taky zmiňuješ.  "Co jsi vytvořila ty sama, že tak kritizuješ?" Málokdo pochopí, že jakožto kritik nemusím nic vytvářet, že jsem tu od toho, abych se aspoň pokusila zachránit dobrý vkus ostatních. (jojo, spasitelka :D) Nechápou, že kritik tu není jenom od toho, abych chválil, když se mu něco líbí, ale i od toho, aby to řekl, když se mu něco nelíbí. Ale ne, tady to takhle nefunguje, když se ti něco nelíbí, máš držet hubu a vůbec, je to vlastně tvoje vina, že se na to díváš, tak co si vůbec stěžuješ?

Fanarty tedy nekomentuju, ale mám podobnou zkušenost u povídek. Hlavně u yaoi a slash povídek. Tady kritika taky neexistuje, zkus si otevřít hubu a můžeš se pak bát, že na tebe zazvoní banda rozzuřených fanynek s holema v rukou. (Vážně, ony umějí být dost násilnické :D). To už tedy taky neřeším. Jen mě občas zamrzí, když čtu nějakou fakt hroznou povídku, pod kterou je padesát komentíků, jak je to úžasňoučký a pod mojí povídnou (kterou tedy považuju za ucházející a rozhodně ne Hroznou) není nic :D. Ale to je asi reklamou na špatných místech .))

K překladům anime a mangy: tohle už mě úplně přešlo. Nestahuju žádné. Kdysi jsem podporovala překladatele, jenže dnes už je toho tolik, že normální titulky, které jsou česky a ne hotentotsky (to samé u mangy) nestáhneš. Nemáš šanci se v té záplavě zorientovat. Pro mě už je jednodušší na to kašlat a dívat se a číst rovnou anglicky. Však ony si ty nové skupiny svoje fanoušky a patolízaly najdou, mně už na to není třeba.

Ahahaha, a víš, co mě právě vždycky rozesměje? Jak na facebooku zoneru vidím "a co třeba vydávat naruta?", přičemž už je to na té stránce nejmíň pětkrát (a v historii stránky nepočítaně) a oni jsou na to pořád schopní slušně odpovídat. Mají svatou trpělivost, já bych každého, kdo se zeptá, z té skupiny asi vyhodila, ale nevím, jak bych pochodila :DD.

TAkže abych to shrnula (hups, vidím, že jsem to trochu přehanala, ale tenhle článek mě opravdu nakopl, čirou náhodou jsem zrovna včera zamýšlela někdy v budoucnu napsat podobný), já jsem ráda, že se manga a anime dostává do podvědomí, o to nám koneckonců celou dobu šlo. Akorát nesnášíme takyfanoušky, což je dobrý paradox, bohužel jinak to asi nejde. Jsme prostě svině elitářský... Jinak se je snažím ignorovat a komunikuju prakticky jenom se svýma kamarádama a těma, kteří se mi zdají rozumní a slušní, ostatníma se zabývám jen sporadicky - nepředstírám, že neexistujou, sem tam nahlásím svoje kradené články nebo napíšu takovýhle děsný komentář, ale fakt nemám čas ani náladu si jima nechávat trhat žíly. Oni z toho buď vyrostou nebo to dlouho nevydrží a odpadnou. A pak přijdou další a další, je to jako na kolotoči, ale fakt se musejí brát jako součást, bohužel .(

5 Wicky Envy Leviathan-sama Wicky Envy Leviathan-sama | Web | 23. března 2010 v 17:51 | Reagovat

XDD Ahooj.XD Hmm fakt zaujimavy clanok ale hlavne pravdivy.Hoci myslim ze to ci bude clovek do anime a mangy sialeny fanatik alebo normalny fanusik tak to zalezi od jednotlivca.XD Ale jj,aj tu u nas sa uz ludia ovela viac zacali zaujimav o anime a mangu.XD Ale som aj rada,kedze cez to spoznam viac kamosov.

6 Tinka Tinka | Web | 23. března 2010 v 19:48 | Reagovat

Nezbývá mi než s tebou souhlasit Tenny. Bohužel. Kritika- když je odůvodněná a konstruktivní- je nejlepší cesta ke zlepšení se. Ne každý ji ale chápe takhle a navíc fanatici chyby nevidí a jakékoliv ospravedlňování kritiky pak má platnost hrachu házeného na zeď... :-(

7 Yone Yone | Web | 31. března 2010 v 19:12 | Reagovat

Noo... tak taky něco duchaplného napíšu, když jsem to přečetla. (i když z tvého kometnáře u mě na blogu jsem vyrozuměla, že o mě si asi taky myslíš, že jsem taková, jako novodobí "otaku".
N konoha.cz jsem taky svého času chodila. Ale tzv. FA mě tam docela vadily. A navíc tam byla dost nepřátelská atmosféra a chodila tam jedna slečna, která mě asi neměla ráda.
To, že se teď o Anime a Mangu zajímají malé dylinky mi taky vadí. Ne, že bych já nebyla malá, když jsem s anime začala... Je mi koneckonců 17 a byla jsem z těch, co začínali na Pokémonech. (i když to asi nevnímáš jako pozitivní. XD) Anime a Manga se se mnou ale táhnou celý můj život. (no... asi jenom tak od první třídy) ZA nějaký časj jsem od Pokémonů, Digimonů, Beyblade a Shaman King přešla k jiným jako Yami No Matsuei a tak dále... Linie mého sledování těchto uměleckých děl byla téměř plynulá. A řekla bych, že mi to ještě "nějaký ten čas" zůstane. Jsem asi poměrně Zkostnaťelý typ... Moje zájmy ani chování se moc nezměnily.
A Nárůst popularity Mangy a Anime taky nesu negativně.
U nás ve třídě jsem skoro jediná kdo se o to zajímá (kromě jednoho kluka, ale ten přezto že se na anime dívá, není to jeho hlavní zájem.)

8 Tenny Tenny | Web | 31. března 2010 v 20:08 | Reagovat

[7]: No, ono je těžké najít hranici, kdo je opravdu ten "novodobý" otaku. Pokud jsi schopná napsat takto smysluplný komentář, tak k nim nepatříš, věř mi. ;)

Hele, moje první anime byli taky Pokémoni. xD Ale to jsem ještě netušila, co to vlastně anime je, tudíž je jakoby "nepočítám", jestli víš, co tím myslím. A na ty se díval každý... Jen mi vadí, když je lidé považují za typické/nejlepší anime.

No, zbytek mých názorů je snad dostatečně vyjádřev v článku. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama