Upíři, kam se podíváš...

30. července 2010 v 11:48 | Tenny |  Názory, úvahy a téma týdne
Jak já tyhle krvesající potvory nesnáším! Ale ne, nebojte/nejásejte, tenhle článek není o Stmívání.
Určitě jste si všimli, že poslední dobou jsou tyhle přerostlý netopýři na každém rohu. Obrazně řečeno, samozřejmě. (díky bohu...)
Z odporných nestvůr, kterých se každý bál, se pomalu stávají bytosti vláčené těžkým osudem a nemožnou láskou, které na světle spárklují, místo aby se rozpadali na prah.
Ale to už určitě víte. Knihkupectví je plné knížek typu Vampýrská akademie, Upíří polibky, Pravá krev, Krevní pouta, Linie krve, Akademie evernight a tak dále. A tento osud stihl i mangy - vždyť mezi nejoblíbenější shoujo patří Vampire Knight a na mangafoxu se do žebříčků dostávají skvosty typu "My boyfriend is a vampire." I když uznávám, že Zero je pořád víc sexy než Edward. (klasiky typu Hellsing, Vampire Hunter D a novější Blood+ pomíjím, jelikož ty mají úroveň)

Ale ačkoliv jsem na upíry alergická tak, jako ty původní na slunce a česnek, přece jen se ke mě dostaly v podobě, kterou jsem se oblíbila. Je to jako s rajčaty - ačkoliv čerstvá zásadně nejím, zbožňuji kečup a rajskou.
A tyhle tři (dvě knížky a jeden seriál) bych vám chtěla doporučit...

První je kniha, na jejíž oslavnou recenzi jsem narazila už na několika blozích, na které chodím a když to napsala i Taylor (jejímuž vkusu bezvýhradně věřím :D ), okamžitě jsem vyslala tátu do knihkupectví. (samozřejmě, že bych tam zašla sama, ale nemohla jsem...) Přečetla bych jí za den, kdyby na chalupě nebyly vnučky mojí pratety. Ale to není zas tak důležité...

V temnotách - Rob Thurman

Tenhle skvost je typická urban fantasy - místo elfů a draků tam pobíhají vlkodlaci, upíři, satyrové, trollové, bánší a jiná podobná stvoření. I když, jak to vezme - ty elfové jsou tam taky. Ale ty z Tolkiena si rozhodně nepřestavujte. Jsou to pěkně hnusné potvory, které milují násilí, krev a smrt.
Hlavní hrdina je napůl stvůra, napůl člověk. Naštěstí se nejedná o typickou "Jsem napůl ta věc, kterou zabíjím, abych chránil lid." Náš hlavní hrdina jménem Kal si totiž snaží zachránit svou kůži a na zachránu světa už moc času nezbývá.
Kniha je napsaná v ich formě a vážně nepoznáte, že to psala ženská. Úžasný cynický humor po celou knížku, romance veškerá žádná (fajn, když nepočítáte těch asi pět vět různě roztroušených) a atmosféra, že by se dala krájet.
Uprostřed knihy se všechno najednou otočí vzhůru nohama, jelikož nastane opravdu nečekaný dějový zvrat. A pak je to jenom lepší a lepší.
Upírka všehovšudy jedna, navíc s úžasně staromilským jménem a je víceméně vedlejší postavou. Ale byla mi sympatická... Což se mi u upírů málokdy stává.

Taylor tvrdí, že téhle knížce chybí k dokonalosti jen větší délka. Já dodávám - a ještě by bodlo pár slashových fanfikcí. Vsadím se, že v angličtině už někdo něco napsal... xD
Takže doporučuji opravdu hodně. A pamatujte - Alenky jsou svině...


Zeměplocha - Terry Pratchett

Původně tu mělo být něco jiného, ale což. Vtip je v tom, že v Zeměploše si oblíbíte všechny ty rasy, které vám mohly lézt na nervy. (snad kromě elfů) Ačkoliv upíry nesnáším, vlkodlaky nemám v lásce a třeba k trpaslíkům nemám příliš vztah, v Zeměploše to neplatí. Tam ji všem držím palce.
A proč? Protože se na ně nahlíží způpsobem, který řeší všechny ty věci, které vám někdy vrtaly v hlavě. Upírem se můžete stát i kvůli sňatku. Upíři mají děsně dlouhá jména. (třeba na tři stránky) Sice se můžou změnit v netopýra, ale to buď nedokážou vzlétnout, nebo je pak pěkně bolí hlava. Dobrou náhradou krve je káva nebo pletení divných svetrů. (pokud se dokáže ovládnout) I upír se může stát fotografem a fotit s bleskem. A jak zabít upíra bez kolíku, česneku a jiných propriet? Jednoduše. Silver sežere všechno. I divného netopýra, co se chce proměnit....
A kdybych měla popisovat třeba milostný život trpaslíků ("Nejdřív opatrně zjistit, jakého je váš objekt pohlaví") nebo vlkodlačí problémy ("A uvědomuješ si, že si vlastně ve vlčí podobě nahá?") , tak tu jsem do zítřka.
Zeměplocha je skvost a oblíbíte si i ty věci, které byste mysleli, že si nikdy neoblíbíte.


Buffy, přemožitelka upírů

Jo, já vím. Je to divný, co? Nesnáším upíry a přitom jsem si stáhla tenhle seriál. No, to takhle na Primě Cool před týdnem dávali konečně něco se skrytýma titulkama, takže jsem se dívala. Po skončení oči navrch hlavy a huba dokořán.
Čarodějka lesbička? (navíc ta herečka, co hraje v HIMYM) Ženská v červených šatech, co je vlastně bohyně a občas se jí vrací podoba kluka, co studuje medicínu? Blondýnka, co se stará o svojí sestru, i když to vlastně není její sestra, ale jakási esence? Rytíři na koních pronásledující karavan, který řídí upír? Sakra, to musím viděť od začátku.
I když, mé úmysly nebyli úplně zištné. O shlédnutí tohoto seriálu už jsem uvažovala předím... Hraje ta totiž David Boreanaz. *Kašli, kašli* Vy nevíte o koho jde? Jeden z mých oblíbenců. Hraje třeba Bootha v mém nejoblíbenějším hraném seriálu Sběratelé Kostí. (Bones)
Včera jsem shlédla první díl a zatím to vypadá dobře. I když titulky jsou k ničemu... (vynechávájí a občas něco nepřeloží, či přeloží jinak)
Takže holka, co nesnáší upíry, se dívá na něco, co má upíry v názvu... Alespoň, že jsou to ta klasická stvoření a nespárklují.
No nic, jdu se koukat na další díl...Tenhle článek vznikl taky proto, že chci mít každý měsíc alespoň 5 článků. Někde jsem totiž četla, že když je méně jak 5 článků za měsíc, je blog neaktivní. To rozhodně ne! My jsme aktivní i o prázdninách! xD
Fajn, fajn, už mlčím. A co vy si myslíte o upírech?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 30. července 2010 v 12:04 | Reagovat

co víc než souhlasit? vidím to podobně...

2 just-roxy just-roxy | E-mail | Web | 30. července 2010 v 12:16 | Reagovat

Je to fakt, jako by se roztrhl pytel s upíry a vlkodlaky. Všichni se snaží těžit z popularity Stmívání. Ale ta první knížka zní zajímavě =), zkusím ji.

3 Sasanka Sasanka | Web | 30. července 2010 v 12:19 | Reagovat

Musím se přiznat - stejně jako miliarda jiných jsem kouzlu upírů propadla. Musím se taky přiznat, že až do Stmívání jsem neměla sebeměnší páru o upírech. Tedy, věděla jsem, že sají krev a jsou nesmrtelní, ale to je tak všechno. A když jsem viděla na youtubu ukázky na Stmívání, řekla jsem si "proč na to nejít?" Napoprvé jsem si ten film zamilovala. Napodruhé mi přišel docela dobrý, napotřetí lehce podprůměrný. A počtvrté už jsem se musela smát. Nicméně jsem si koupila všechny čtyři knížky a tak vlastně moje posedlost upíry začla.
I když ty knížky mám vážně ráda a všechny filmy jsem viděla prakticky v den premiéry, pořád mám nohy na zemi a hlavu jen 176 centimetrů nad nimi. Netahám ji v oblacích a je mi jasné, že zrovna Stmívání není žádné vrcholné dílo. Je to vlastně trošku sračka. :D
Pak už se to všechno rozjelo. Začala jsem číst knížky s upíry, koukat na filmy s upíry a stahovat si na plochu mobilu obrázky upírů.
Líbí se mi totiž, jak je v každém "díle" upír pojmut jinak. Někde se na slunci jenom třpytí (Stmívání), jinde může na větloi jen s kouzelným prstenem (Upíří deníky), jinde klasicky shoří... Někdo je zubatý, někdo nedokáže přežít na zvířecí krvi...
Říkejme tomu pubertální poblázněnost :D Někdo miluje Johnyho Deppa, já krvesaje... Ono to časem přejde :D
S tou Zeměplochou musím souhlasit :D Člověk je prostě MUSÍ mít všechny rád :D I kdyby nechtěl...
Doufám, že ses nad mým miluju-upíry-komentářem nemusela pozvracet :D Protože já třeba nemůžu vystát Elfy (maj špičatý uši a blbý kecy). A vždycky všude jsou bráni jako vzor dokonalosti :D To je asi jediný důvod, proč jsem doteď neviděla Pána Prstenů. Shlédla jsem asi pět minut, kde zrovna mluvila Arwen (jmenuje se tak?) a udělalo se mi šoufl :D

4 puppup puppup | Web | 30. července 2010 v 12:21 | Reagovat

Ano, mne se upiri odjakziva libili, jenze saga Stmivani mi je naprosto zhnusila. Tak nejak nevim, jestli je vubec mam jeste rada. Vsichni o Zemeplose basni, tak si ji taky budu muset precist :-)

5 A. Takayo Aki de´Corvin A. Takayo Aki de´Corvin | Web | 30. července 2010 v 12:28 | Reagovat

Ty knihy jsem nečetla, ale první se mi celkem zamlouvá. Trpaslíky nemusím, jsou mi tací.. nesympatičtí. :-D Já vím, vím, to se Stmíváním je všude. Ale já upíry miluji. Prostě.. mě to fascinuje, nemyslím jen jejich dokonalost, ale prostě to že celý ty století to nikdo neobjasnil, ty legendy a všechno. Těžko říct, jací upíři doopravdy jsou. Každopádně se určitě držím názoru že na světle by se měli rozpadnout na prach nebo minimálně popálit. Ty noví jsou prostě nereální. O Stmívání nemluvě, Edwarda bych nejradši strčila na slunce a uvařila na škvarek, je mi naprosto nechutně nesympatický. Ano, přiznávám, že já taky píšu o takových těch dokonalých upírech, ale to jen z osobního dobrého pocitu a aby to bylo pro ostatní čtivé, ale to neznamená, že tomu věřím. Kdo  by dnes prošel s starým, ošklivým upírem, co v noci vylézá z hrobu a chodí vraždit nebohé lidičky. To puberťanky nezajímá, zajímají je sexy, citliví sympatičtí upíři, kteří se vždycky zamilují do nějaké holky a ony si můžou s úžasným pocitem představovat, jaké by to bylo kdyby byly místo Belly v Edwardově náručí ony. Ah.. sen každé dospívající díky, non? Oh, můj ne. No.. anime.. Zero. Ah ano, Zero je sexy dokonalý. :-D Anime je něco jiného  než psaná tvorba o upírech. Anime je umění, kdežto ty spisovatelky a spisovatelé píší pouze pro ty puberťačky. No přiznejme si, neznám nikoho, kdo by miloval upíří anime a Stmívání zároveň. To ani nejde. To je jing a jang. Vlkodlaky mám taky celkem ráda, jen mi vadí co z nich Hollywood dělá, ale v dnešních světě si nemůžeme být vůbec jistí, co je zkroucená realita a co skutečná pravda.
No.. tak jsme se trochu rozepsali.. snad mi to nebudeš mít za zlé. Jinak článek zajímavý. ;-)

6 Maruška Maruška | Web | 30. července 2010 v 12:30 | Reagovat

Já upíry ráda nemám a vše  kolem nich,ale film Stmívání mě oslovil :)

7 A. Takayo Aki de´Corvin A. Takayo Aki de´Corvin | Web | 30. července 2010 v 12:31 | Reagovat

Rrrr, dráždí mě ty malý holky co říkají že milují upíry a přitom vědí jen to, co bylo v knížkách Stmívání. A co jsme potom my, lidi, co se OPRAVDU ZAJÍMAJÍ o upíry déle, než vůbec Stmívání přišlo do knihkupectví? Nějaký psychopati?

8 Tinka Tinka | 30. července 2010 v 20:41 | Reagovat

"V temnotách" bude nejspíš opravdu zajímavý titul, když ho nebudou mít v knihovně, možná si ho i koupím :D.
K Zeměploše řeknu jen tolik, že od doby, co jsem ji četla poprvé, se nehnula z prvního místa v žebříčku mých nejoblíbenějších knih. Zeměplocha je prostě kniha, která mě naučila sympatizovat s muži zákona i se Smrťem... Tím ale nechci říct, že bych mu nadržovala v honbě za Mrakoplašem, to tedy ne :D
Na Buffy se poslední dobou občas koukám. Můžu s tebou souhlasit, že je to (zvlášť oproti většině dnešních seriálů alias Ordinace) celkem zajímavý seriál, ale třeba Xenu mám radši( ona mi totiž herečka Buffy strašně leze na nervy xD)

9 Katka Katka | Web | 30. července 2010 v 22:03 | Reagovat

JJ Buffy je podle mě nejlepší seriál :-) , super, že si mu dala šanci, tady v Čechách je bohužel dost nedoceněnej

10 nettiex nettiex | 30. července 2010 v 23:03 | Reagovat

Aah, Sběratelé kostí, ty mám ještě radši než House *-* Už aby bylo září, chci vědět, co se s nimi za ten rok stalo... ^^

Uhm, Buffy... asi kolem 12 jsem to strašně žrala, i teď se na Prima Cool semtam podívám na nějaký díl... ale musím říct, že když jsem si před lety na netu přečetla, jakže to vlastně skončí, mé vášně prudce ochladly xD (Jo, milý Boreanaz zmizí a nahradí ho peroxidový magor, alias starejš kámoš-nekámoš z minulosti xD Ale doporučuju ještě seriál Angel, spin-off - Buffy žádná, zato Angela - Boreanaze - dost a dost. I když nevím, neviděla jsem ani jeden díl)

Jo, jinak nedávno jsem šla kolem knihkupectví, a taky jsem si říkala - Upíři, kam se podíváš. Děsiví, roztomilí, upíři středoškoláci, upíři... fuj, už bych brala i ty elfy. (Upřímně nechápu tu velkou nenávist k nim, ale to bude asi tím, že Pán Prstenů i fanfikce na Harryho Pottera mě jaksi minuly...) Holt, ukázali se jako spolehlivý magnet na prachy a čtenáře, tak toho musí autoři využít. I když musím přiznat, že někdy přitáhnou i mě  ^^

11 Skullka Skullka | E-mail | Web | 2. srpna 2010 v 15:07 | Reagovat

[5]: Myslím že si narazila na prvního člověka, jehož nejmilejší anime je Vampire knight (a anime uuuplně všechny teda xD) a zároveň přelouskal celou ságu stmívání. A doteď jí mám ráda. Ano, možná by se to dalo označit za podprůměrné čtení, všechny díly byli stejné a film první je docela šlichta (druhej mám doma na DVD a ještě pořád jsem ho neviděla tak nevím) ALE Stephanie Meyerová (píšu to dobře?) má neuvěřitelný dar, že píše ohromě čtivě. Prostě se od toho neodtrhnete. Ano, když si člověk vezme ten příběh, asi nic moc ale napsané je to perfektně. Navíc, jak říkají i ostatní - díky stmívání vím, že upíři existují. Jinak, z upířího čtení doporučuju Ságu Darrena Shana - trochu horor, 12 dílů, výbornej příběh, a když vydržíte až do posledního dílu, pochopíte, že se za tím vším skrývá něco víc. Nebo Školu Noci - to je takové ryze pubertální, oddechové, vtipné čtení, kde jsou upíři vykreslení velmi zajímavým způsobem a romantiky tam je tak...no, akorát xDD Takže já se poroučím...
P.S. Je mi jedno, co si všichni říkají, mě se prostě Stmívání líbilo.

12 lina lina | 3. srpna 2010 v 22:51 | Reagovat

Ach David Boreanaz:D kdo by ho neměl rád....Buffy jsem milovala už na základce a jsem ráda, že teď dávaj ty poslední řady, Angel mi chybí, ale ten má vlastní seriál, tak proč brečet, že:D Jinak ho taky doporučuju...V temnotě mám rozečené a moc se mi líbí...no a Pratchett je klasika, kdo nečetl, jako by nežil, osobně miluju díly s Elániem a Karotkou...
A máš pravdu, narazit dneska na fantasy, kde neníupír je těžké, proto miluju Kaie Meyera a jeho knížky (Trilogie Oblačný ostrov mě dostala) a Johna Moora....

13 Taylor Taylor | 5. srpna 2010 v 19:42 | Reagovat

Ano, ano, Zeměplocha! Vlad Strakupír je můj oblíbený bishík, mimochodem, viděla jsi ten obrázek, kde se bavil s Edwardem? http://kasipallo.deviantart.com/art/Interview-125314016 Sice jsem ho měla i na blogu, ale pro případ, že jsi ho viděla... je to mazec :DDD.
Taky jsem moc ráda, že čteš V temnotě, to se musí šířit ohněm a mečem .))
Jinak upíří středoškolské romance mě taky štvou... Já středoškolské romance občas můžu, ale upíři jsou už tak děsně neoriginální, to nemůžou ty autorky vymyslet zajímavějšího nadpřirozeného bishíka? Třeba hejkala bych klidně brala :DDD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama