Oni jsou ti špatní a my máme pravdu!

6. září 2010 v 19:13 | Tenny |  Názory, úvahy a téma týdne
Jenže vtip je v tom, že si to myslí i ti druzí. A to vlastně vůbec není vtipné. Určitě víte, o čem mluvím - o těch internetových diskuzích, u kterých se vždy rozvíří vzrušená debata a komentáře se čím dál víc radikalizují a přiostřují. Ač se někteří snaží předstírat, že to berou s nadhledem a objektivně, většinou se to povede tak dvou lidem ze sta.

Pokud je to nějaké zajímavé téma, se kterým jsem obeznámena, tyhle slovní bitky opravdu ráda čtu. Baví mě pozorovat, jak na sebe pokřikují, nenápadně se urážejí bez použití sprostých slov a vyvracují názory druhých, kteří si to ovšem nedají vzít. Nakonec docházejí argumenty a přijde se k kostře - což je v podstatě nadpis tohohle článku. I když samozřejmě není řečený naplno.
Ráda se těhle bitek také zúčastním - ale můj komentář přistane jen zřídka. Nechci totiž být jeden z těch, co křičí do světa "já mám pravdu a vy se pletete", chci pronést něco inteligentního, neurážlivého a přitom si stát za vlastním názorem. A to je zatraceně těžké, alespoň pro mě. Většinou jsem totiž v ráži - a pokud bych tam napsala rovnou to, co my vytane na mysl, bylo by to prakticky to, co nechci, aby to bylo. Takže komentář napíšu třeba až na pátý nebo na sedmý pokus, když už se úplně odlišuje od toho, co jsem vlastně chtěla říct a nakonec ho někdy ani neodešlu, protože dojdu k názoru, že lepší bude mlčet.

Tyhle diskuze totiž bývají patové - obě dvě strany mají pravdu a zároveň se mýlí. Ta opravdu ryzí pravda je nejspíš někde veprostřed - a nebo někde úplně mimo a jádro pudla už dávno odešlo na vyslouženou dovolenou.
Jak my vlastně můžeme vědět, že my máme pravdu a oni se mýlí? Co když je to přesně naopak?
A pokud se to zrovna netýká matematické problému, kde je jen jedno řešení, ona pomyslná "pravdivá" čára je těžko určitelná.
Ať už se řeší vegetariánství, dívčí blogy, autorský klub, státní maturity, trest smrti nebo třeba to, jestli je Miley Cyrus dobrá zpěvačka, je to všechno stejné.
Každý má právo na vlastní názor. Tímhle heslem se ohánějí diskutující velmi rádi a velmi často. Ale zapomínají na to, že "názor" není pravda. Je to jen jejich náhled na danou věc. A každý má právo na to, aby mu nebyl cizí názor vnucován. Sice se oháníme vlastním názorem, ale ve skutečnosti tím říkáme - "kašlu na tvůj názor, ten můj je správný".

V těhle diskuzích se často vyskytuje i nějaká kritika. A lidi už by se konečně měli naučit význam toho slova a jaký je rozdíl mezi kritikou a obyčejným urážením a shazováním. Zkuste se vyjádřit negativně o Stmívání/Tokio Hotel/Justinu Bieberovi/čemkoliv jiném a vrhnou se na vás rozzuřené fanynky, které vykřikují "Ty prostě jen závidíš!" nebo "Jsi pěkně zakomplexovaná/ý!"
Ale copak oni nám vidí do hlavy? Oni jsou naši psychologové, aby věděli, jestli máme komplexy? Každý má právo něco nemít rád. A nemá to nic společného se závistí nebo komplexy - je to přirozené. Někdo považuje upírské romance za brak, jiný může nenáviděť literární klasiky. Někdo má prostě radši Nirvánu než Tokio Hotel, a jiný má zas raději Justina Biebera než Mozarta. Co to má propána jána společného s závistí nebo komplexy? Nic, vůbec nic.
Lidi by měli bránit a obhajovat věci, které se jim líbí. Ale to neznamená, že názor druhého člověka je špatný. A čím víc do někoho křičíte, že se plete, tím víc se svého názoru bude držet, to si pište. Jsme už prostě takový.

Tímto se dostávám k věci, která tohle zamyšlení zapříčinila. Ten článek "Nenávidí nás, protože jsme úspěšné".
Tady v podstatě nejde o nějakou pravdu - ta už dávno zmizela pod nánosem "opravdu pravdivých názorů", vynalézavých urážek a pokusech o inteligentní argumenty, které se moc nepovedly, jako obvykle.
Ty holky nejsou ty špatné. Ale ti z AK taky nejsou špatní.
Copak je tolik podivujícího na tom, že je lidé nechtějí v AK, když nepíšou povídky, zajímavé články, nekreslí obrázky nebo nefotí umělecké fotky? Vždyť třeba na blogu LadyVanilky jsou například nicneříkající články o návštěvnosti a sama Teres Xeina řekla, že LV. tam měla nějaké články, které nebyli její... Co je tedy divného na tom, že je v AK nechtějí? A proč je slečny osočují z diskriminace?
A vy se naopak divíte, že ty holky se brání, když na ně všichni křičí, jak jsou hloupé, namyšlené pipiny, které myslí jenom na sebe a na módu? Vy byste si to nechali líbit? A kolik z vás by nenazvalo nepřijetí do AK diskriminací, když odůvodňování bylo plné planých keců a špatných argumentů? (což mimochodem opravdu bylo, alespoň z mého úhlu pohledu)

A co se vlastně řeší? Jestli jsou ty dívky hloupé? Nebo jestli AK diskriminuje? Nebo co vlastně?

Musíte uznat, že ony jsou úspěšné. Za měřítko úspěšnosti stránek na internetu se vždy považovala návštěvnost, tvrďte si co chcete - a tu ony vysokou mají, s tím nemůžete nic udělat.
Jsou to jenom čtrnáctleté holky. Nepíšou články o Shakesperovi ani nesmrtelnosti chrousta, píšou o módě, o sobě a o jiných věcech. O čem by měli psát? Kolik čtrnáctiletých dívek se vzmůže na promyšlenou úvahu o možnostech moderního zdravotnictví? Ale hlavně, kolik lidí by si to přečetlo? Moc ne.
Ty holky jsou úspěšné, protože je jim čtrnáct a píšou to, co je ostatním dívkám ve stejném či podobném věku srozumitelné a zajímá je to. A ty holt tvoří největší procento obyvatel blogu.cz . Jsou možná trochu hloupé, ale snad časem zmoudří. Jako všechny čtrnáctileté dívky.

A také je hloupost tvrdit, že AK je snůška zlých, elitářských a diskriminujících lidí. Já osobně jsem ještě nikdy nepotkala blogaře, který tvrdil, že díky členství je něco "víc". A pokud jste na něj narazili - tak my ho ukažte. A já se domluvím s holkami s vedení, že i když tenhle člověk má autorský blog, členství si nezaslouží. Ale když to udělám - nebude to vlastně "diskriminace", hm?
Členství v klubu je dobrovolné,. Nemusíte tam být. Ale to, že tam nejste, neznamená, že jste něco míň. A pokud to někdo tvrdí, tak ho prostě ignorujte, nebo ho poučte. Protože se plete.
Krásně to shrnula Kittanya ve svém článku "Hlásí se někdo o vedení AK?"
"Každý, kdo nepapouškuje něčí názor, ale mluví sám za sebe.
Každý, kdo něco umí a chce se s tím o to podělit na blog.cz.
Každý kdo respektuje Autorská práva (jejichž autorem není AK a ani nemá právo za ně vymáhat pokuty či trestat odnětím svobody).
Každý, komu není jedno, jaký je jeho blog.
Každý, kdo tvoří jak chce a nezneužívá děl jiných.
To jsou blogeři AK. A pokud se těmito pravidly řídí a v AK není? Tak je to správný bloger, jen není v AK. Už jsem to párkrát psala: VSTUPNÉ JE DOBROVOLNÉ."
Vůbec, ten její článek by si měli přečíst všichni, kdo pořád vykřikují o diskriminaci, elitářství a všech těhle věcech. A i ti, co to nedělají, jen pro jistotu... ;)
Ak je tady především pro nás. A my bychom si ho měli vážit. Díky němu si našich článků může přečíst mnohem víc lídi - a i když v něm třeba nejste, díky němu se nemusíte prohrabávat tunami zkopírovaných článků, když si chcete přečíst něco obsažného, něčí názor na věc či něčí recenzi. Měli bychom ocenit práci našich bafuňářek. I ony jsou lidi a můžou se mýlit. Pokud si myslíte, že vaše vyhození/nepřijetí bylo neoprávněné, neurážejte se a nenadávejte. Zkuste se slušně domluvit a dojít ke kompromisu - to jde přece vždycky. A pokud o tom budete ochotni jednat, ony budou vědět, že jste inteligentní člověk, který si to místo v Ak zaslouží.

A vy, co vám ty dívčí blogy tolik vadí... Nejlépe uděláte, když je prostě budete ignorovat. Když budete psát rozzuřené články či urážlivé komentáře, nebo navštěvovat jejich blog s pohrdavým úsměvem alias "Co zase ty blbky vytvořili", docílíte tím jediného - zvýšíte jim návštěvnost. Tudíž jim vlastně pomůžete, ne? A to určitě nechcete.
Jsou to jenom čtrnáctileté holky. Nemůžete po nich chtít, aby to byli intelektuálky čtoucí těžkou klasiku a chodící v černé. (i když by se možná taková čtrnáctka našla) Tak je prostě nechte na pokoji. Přestanete jim zvyšovat návštěvnost a kdyby tohle udělali všichni, kterým ti dívky lezou na nervy, vsadím se, že už by nebyli "slavné". Slavní jste jenom dokud o vás lidé mluví...
Jasně, mě ty holky taky vadí. Nenávidím Agátu Hanchovou a miluju čtení, psát o módě mi přijde plytké a ony urážejí mé "nudné" články - jak s nima mám vyjít? Jednoduše - prostě se s nima nebavit, ve skutečném světě se taky nebavíte s lidmi, co mají jiné zájmy, jiné názory a nemáte je rádi.

Pamatujte - nikdo nemůže říct, že jste špatný člověk, pokud vás nezná. A ti lidé, co vás doopravdy znají, si o vás určitě nemyslí, že jste špatný člověk a to je hlavní. Komu záleží na tom, co si myslí nějaká šestnáctka z nemanic, kterou jste v životě neviděli a ani neuvidíte? Mě spíš záleží na tom, co si o mě myslí mí přátelé a rodina. To je totiž opravdu důležité. A taky, co si o sobě myslím já...

...

Fajn, nebudu tak naivní, abych si myslela, že tímhle článek se něco změní. Pořád tu budou lidé, co nenávidí dívčí blogy, pořád tu budou lidé, co si myslí, že Ak diskriminuje a nebojí se to dát najevo... Pořád tu budou náctileté dívky, co považují návštěvnost za nejdůležitější a mají kopu fanatických příznivců, pořád tu budou intelektuálové, co je považují za nižší formu života. S tím já nic neudělám, to moc dobře vím. Ale snad jsem dala najevo, co si o tom doopravdy myslím a snad alespoň jeden člověk zauvažuje nad tím, co dělá. To my bude stačit. Já totiž budu věděť, že špatní nejsou ti, co říkají opak. To spíš ti, kteří tvrdí, že jste špatní, když tvrdíte opak. Ale vlastně není špatný nikdo. Špatný je člověk, který si to myslí sám o sobě a to si v hloubi duše nemyslí nikdo... A to je to jádro pudla, které se vrátilo z dovolené.

Domluvila jsem. (ale jsem otevřená diskuzi, která se nebude řídit heslem, které zní v nadpisu)
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kittanya Kittanya | Web | 7. září 2010 v 23:08 | Reagovat

Tvůj článek mi nepříjde nudný. Myslím ale, že by se snad z něj mohlo poučit dost lidí. Internet je obrovský vesmír sám pro sebe. Může z něj vyléz i to, co by člověk nikdy nepředpokládal. Hlavní nevýhodou (pro někoho výhodou) je, že dotyčnému nekoukáš do očí, když se s ním bavíš. Nevidíš, jaký má postoj, nevidíš jeho mimiku. A málokdo dokáže použít slova tak, aby skutečně vyjádřila autorovu myšlenku.
Vsadím boty, že kdybyti lidé chytrolíni se mi postavili tváří v tvář, tak by jim sklapl hřebínek. A kdyby mezitím vychladli, poznali by, že se určitě dá domluvit na nějakém kompromisu.

2 nettiex nettiex | 8. září 2010 v 7:10 | Reagovat

"Špatný je člověk, který si to myslí sám o sobě a to si v hloubi duše nemyslí nikdo... " Uch, to kdyby byla pravda, balo by to skvělé xD Ale bohužel takových idiotů, co to o sobě neví, je spousta.
Jinak, zajímavý článek. Faktem je, že celý slavný Autorský klub byl pro mě velkou neznámou, dokud jsem o něm poprvé nečetla tady na blogu. Dík za doplnění vzdělání xD Jinak, zběžně jsem mrkla na blog té slečny Terés Xeiny, či jak se vlastně jmenuje. Nevím, ale proč chce do AK? Je to od slova "autor", že?
A co teda napsala, kromě žvástů o návštěvnosti a milionů svých fotek? Mno nic, sice mě ta záležitost celkem láká, ale to bych musela do problému vidět víc - a to se mi zas nechce, mám zajímavější starosti než blogy čtrnáctek o módě.
Můj názor je, že samozřejmě má každý svou pravdu, o které je přesvědčený a každý má jistě také důvod, proč si to myslí (nějaké to malé zrnko pravdy) blablabla. Jenže to neznamená, že z toho zrnka taky něco vyroste. Chci do autorskýho klubu, tak snad bduu psát články. Ale pokud to vidím jen jako možnost stát se členem nějaký elity, nebo co, tak je to na dvě věci, neboť elitu nevytváří kluby, spolky a pdoobný blbosti, ale práce.

3 Annie-chan Annie-chan | Web | 9. září 2010 v 19:03 | Reagovat

No, mě je čtrnáct, a tímhle obdobím jsem si prošla už v deviti. Nevím, jestli je to proto, že jsem tak hodně upnutá na počítač, nebo že se hranice dospívání posouvá, ale já to, co teď dělají oni, vážně dělala ještě před desetinami. Neříkám, že jsem teď nějak zmoudřela nebo tak, rozhodně si nepřipadám dospěle, vyspěle nebo vševědoucně, prostě jsem se jenom...přeorientovala. Pochopila jsem spoustu věcí, které jsem dřív považovala za zbytečné a zpřeházela své životní hodnoty.
Já se k té diskuzi AK versus dívčí blogy ani nechci vyjadřovat, protože na to mám jaksi taksi neutrální názor. Přijde mi, že dívčí blogy prostě do AK nepatří, ale když si zase stěžují, že jejich články jsou autorské... jenom nechápu, jak si všichni můžou říkat, jak jsou autorské a pak si do toho rozhovoru klidně přiznají, že pár zkopírovaných článků tam mají... to prostě nepochopím...
Já se do AK přidala kvůli tomu, aby si moje 'pokusy' někdo četl, protože pochybuju, že by pak na můj blog někdo zabloudil.

4 Tenny Tenny | Web | 9. září 2010 v 21:37 | Reagovat

[3]: No, možná jsme to ve článku naznačila, ale oni se tyhle typy holek nedají strčit do jednoho pytle jako "čtrnáctky". Některé jsou starší, některé(většina) mladší...
Já ve čtrnácti letech ani pomalu nevěděla, co to líčení je, s internetem jsem se teprve učila zacházet a trávila většinu času čtením. Takže tak. A nebyla jsem o nic dospělejší než ty holky, prostě mě jenom víc než dělání fotorománů bavilo číst a kreslit.

5 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 10. září 2010 v 20:16 | Reagovat

Ano ono z"závistivé " napadení se mi vážně líbí.At už člověk svou kritiku podá sebemírnějí nebo inteligentněji vždy se nějaká káča ,co prohlásí že jen závidíme najde.Ale od kdy je kritika závist? Člověk jen vyjadřuje vlastní názor nemůže se nám všem líbit totež jak by to dopadlo?Bohužel bud jde o přehnanou sebestřednost nebo zaujatost pochopení z druhé strany jsem se asi nikdy nedočkala vzhledem k mé kritice ...A AK versus dívčí blogy jsou skoro pojem raději no coment....

6 Polgara Polgara | Web | 17. září 2010 v 20:19 | Reagovat

V první řadě se přiznám, že mě překvapilo, že nad tímto tématem dokáže někdo tak klidně uvažovat, článek přečten a podepisuji se pod něho.
Mně jenom přijde smutné, že obě dvě strany jsou přesvědčeny o svoji pravdě a ani jedna nechce ustoupit, přičemž si myslím, že se svoji inteligencí by k nějakému řešení měli dojít. Ale mně se to hezky kecá, když všechno jen sleduji z povzdálí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama