Až já budu velká, bude ze mě... co?

20. listopadu 2010 v 20:36 | Tenny |  Epizody z mého života
Já vážně nevím. Selka totiž určitě ne…
Vsadím se, že to znáte. Příbuzní vás s podezřelým úsměvem vezmou kolem ramen a začnou se vyptávat, co chcete dělat, až budete "velcí". Na tuhle otázku nikdy neumím odpovědět, jen mlčím a zírám do země. "Ještě nevím…" odpovídám.
Jenže ačkoliv se to zdá daleko (maturita je až za dva roky), je to blízko, hodně blízko.
Nejlepší je totiž maturovat z předmětů, které budu potřebovat i na přijímačky na vysokou. A příprava na maturitu je v podobě seminářů. (alespoň na naší škole) A o těch se bude rozhodovat na konci tohohle školního roku. Už mi začíná docházet čas…

Většina dětí má nějaký sen, za kterým chce jít. Někdo chce být doktorem, jiný popelářem… Ale já takový sen nikdy neměla. Pamatuji se, že už v 1. třídě jsme museli nakreslit to, čím chceme být. Děvčátka vedle mě kreslili veterinářky držící pejsky, usměvavé učitelky ve školce, paní doktorky, tanečnice, zpěvačky… A já už ani nevím, co jsem tenkrát na ten obrázek nakreslila.
Lidé se rozhodují na budoucí kariéru podle tří kritérií - jaký je jejich sen, v čem jsou nadaní a co je baví.
Jaký je můj sen? Nemám sen. Nikdy jsem neměla. Možná jako malá, když jsem chtěla být princezna a tančit v růžových šatech.
V čem jsem nadaná? Měla jsem dobrý hudební sluch. Vtip je v tom, že teď nerozeznám akord od akordu a někdy neslyším svůj vlastní hlas. Co dál? Umím rychle číst. Docela mi jdou slohy, i když naše nová učitelka toho názoru už není, to tvrdila jen ta stará. V ničem nevynikám. Mizím v šedi mezi ostatními.
Co mě baví? Ráda čtu. Koukám se na televizi. Jím. Píšu. Nic víc… Žádné skryté záliby, žádný okruh zájmů, který nikdo nemá. (anime opravdu nepočítám, protože to se stejně uplatnit nedá, pokud bych nechtěla studovat japanologii… A to nechci.)

Jaký je výsledek? Prázdné nic.
Jeden čas jsem uvažovala o psychologii. Znělo to docela zajímavě… Jenomže pak jsem si zjišťovala dvě věci - jak to vypadá s přijímačkami a co chtějí dělat ostatní.
Zjistila jsem, že snad polovina národa chce dělat tyto zaměstnání: psycholog, právník, spisovatel, novinář, překladatel, programátor (nebo něco podobného s počítači), učitel
Snad každá třetí holka říká, že chce být psycholožkou, většinou něco v tom stylu: "Jo, já vím, že je to strašně divný, ale chci být psycholožka… " a potom dodá, že to by moc lidí asi dělat nechtělo.
Omyl, chtělo. Na serveru vysokeskoly.cz je psychologie nejvyhledávanějším oborem. (další je žurnalistika a speciální pedagogika, což mě docela překvapilo. Tedy to třetí, novinařina byla jasná) Také jsem slyšela, že se tam hlásí až pětinásobek uchazečů, než je kapacita.
To mě naprosto odradilo. Nejen, že mě to i trochu znechutilo, ale především mi došlo, že bych neměla šanci.

Dnes jsem si vyhledávala obory a narazila na obor čeština pro sluchově postižené. Táta i máma mě něco podobného navrhovali, že když už mám zdraví zkažené, můžu toho využít ve svůj prospěch. Mám v tom totiž výhodu - na rozdíl od lidí, co neslyší, od narození umím dobře česky a vůči zdravým mám naopak výhodu, že vím, jaké to je. Jenomže… Já nevím. Bavilo by mě to? Uvědomuji si, že by mi to každým dnem připomínalo moje postižení, mojí neschopnost. Navíc bych se musela naučit znakový jazyk. Je to logická volba… Ale je to volba mého srdce?

Lali mi navrhla, že bych mohla být filmová scénáristka. Ten nápad se mi líbil, nesmírně mě zaujal. K filmům i k psaní jsem měla vždycky vztah (schválně, kteří z vás pravidelně chodí na csfd, hm? Já ano, denně) a chvíli mi to přišlo jako geniální nápad.
Jenže jediná univerzita, kde se to učí, je samozřejmě FAMU. A místní přijímačky…
"Přijímačky na FAMU jsou rozděleny do tří částí. První jsou talentové zkoušky - uchazeč v nich do konce listopadu odevzdá několik vlastních prací (zadání má každá katedra vlastní). Obecně řečeno je to kombinace návrhu vlastní práce podle oboru, na který se hlásíte, povídka a rozbor vámi zvoleného filmu. Druhé kolo prověřuje uchazečovu znalost všeobecného rozhledu, hlavně v oblasti kinematografie, schopnost rozboru filmu a um vytvořit nějakou dramatickou situaci - na papíře. Přijatí uchazeči vychází z třetího kola, kde je čeká pohovor a požadavek na zpracování nějakého praktického úkolu."… " FAMU si dává záležet na tom, aby přijímala jen ty, kteří to s filmem myslí opravdu "vážně". V průměru se tedy na FAMU dostanete až na třetí pokus. Každý rok je k bakalářskému studiu přijata asi desetina z necelých 700 uchazečů." (citace ze serveru vysokeskoly.cz, Porovnání studijních oborů, filmové vědy)
Já nevím. Nevěřím si. Nikdy jsem nebyla schopná se za svoje sny bít, doufat… Když mě někdo srazí ze žebříku, na jehož konci čekají sladká jablka, nesnažím se znovu vylézt. Raději se spokojím s trpkými.

Ještě jeden obor zaujal mé oko - informační studia a knihovnictví. Málo uchazečů, není to příliš těžké (ve srovnání s právy, medicínou a podobnými), mohlo by mě to i bavit. Ale je tu pořád otázka uplatnění. S tímhle vzděláním se práce hledá těžko…

A ještě je tu jeden problém - moje postižení. Ačkoliv většina škol vychází vstříc postiženým studentům, FAMU mezi ně rozhodně nepatří.

Co myslíte vy? Jít tou cestou, která je rozumná, ale moje srdce váhá? Nebo snad tou, kam mě táhne moje srdce, ale cesta je až příliš těžká a já bych mohla spadnout v půli? Nebo jít tam, kde je cesta nejlehčí a vydlážděná, ale člověk neví, co ho čeká na jejím konci?
Ráda si poslechnu váš názor.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Maruška Maruška | Web | 20. listopadu 2010 v 21:11 | Reagovat

Já jsem v deváté třídě a musím se rozhodnout, na jakou školu jít. Ty už to máš horší, protože po Tobě se chce závaznější přihlášení, ale šla bych za tím, co Tě baví nebo co chceš. Připomínala by jsi si to, ale mohla by jsi to "využít".
Myslela jsem, že to lidi říkají jen mezi řečí "chci být psycholok", netušila jsem, že tolik lidí to myslíš vážně...

2 Marťule Marťule | Web | 20. listopadu 2010 v 21:16 | Reagovat

Nechodím na tvůj blog pravidelně,takže nevím co máš za postižení....

Jinak já řeším podobné problémy,s tím co ze mě bude :D Ale já už letos maturuju :-( Vypadá to na ccestovní ruch. Sice tam jde asi dost lidí,ale měla bych poměrně velké možnosti v další působnosti...

Jinak já jsem lempl a flegmatik,asi bych si vybrala výšku s jistým dostudováním,diplomem a nejasnou budoucností..

3 Tenny Tenny | Web | 20. listopadu 2010 v 21:30 | Reagovat

[1]: No, myslí. Když se koukneš na počet lidí, co se tam hlásí...

[2]: No, jsem těžce nedoslýchavá.(ačkoliv jsem myslela, že je jasné, že mám něco s ušima, když mluvím o tom, že neslyším svůj vlastní hlas a mám výhodu oproti úplně hluchým... No, to je jedno, tak jsem se pletla. :D)
Hm, takže třetí možnost?

Každopádně díky za komenty, holky. ;)

4 goodnight goodnight | Web | 20. listopadu 2010 v 21:31 | Reagovat

No, já chci být taky pscholožka. Baví mě rýpat se v mysli jiných lidí.

5 Peťka :) Peťka :) | Web | 21. listopadu 2010 v 10:22 | Reagovat

bohužel ty převisy v těch oborech, které jsi vyjmenovala, jsou vážně šílené a dostat se tam, rovná zázraku. i já chci být spisovatelkou a chtěla jsem jít na žurnalistiku. nakonec jsem ale (kvůli převisu) zvolila náhradní řešení. baví mě čeština, psaní... šla jsem do hradce na jazykovou a literární kulturu a dostala jsem se i na druhý obor literární dokumentaristika a teorie čtenářství. jsou to obory více méně o češtině, ale je tam i tvůrčí psaní, grafémika a pravopis, gender, morfologie a další... zkus se podívat na stránky, třeba najdeš nějaký obor, který tě zaujme. www.uhk.cz

6 nettiex nettiex | 21. listopadu 2010 v 14:46 | Reagovat

Taky jsem si říkala, psycholožka...
a potom hezky zpátky na zem. Jednak bych na to neměla, co se týče inteligence, a jednak... jo, ani finanční stránka studia jakékoliv vejšky není zanedbatelná. Takže mi vlastně po střední vůbec žádná další škola nehrozí. Toť ke mně...

Máš ještě dva roky, to je spousta času, Tenny. A taky dost možností, třebaže se ti to možná nezdá. Ale ať už se rozhodneš pro cokoliv, rozmysli si to. Je na tom postaven celý tvůj život. :)

7 Saskiee Saskiee | Web | 23. listopadu 2010 v 23:53 | Reagovat

jasně že to ví....psala jsem si s ní přes zprávy :-)

8 Bublinka Bublinka | Web | 24. listopadu 2010 v 23:30 | Reagovat

ke komentáři u tiskaře: pan Jung se neumírní. Prohlížela jsem jeho blog, jeho postoje, komentáře a vsadila bych poslední boty, na to, že je tak nabubřelej až to bolí. Četla jsem i komentáře holky, co ho zná osobně. Vážně... jsou lidi co neznají míru a on mezi ně patří

9 Ann~e Ann~e | Web | 25. listopadu 2010 v 17:52 | Reagovat

Já svůj sen mám, ale je tak nesplnitelný, že...

:)

10 Ago Ago | 25. listopadu 2010 v 19:01 | Reagovat

Holka ty se bež léčit ;-)

11 Tenny Tenny | Web | 25. listopadu 2010 v 19:19 | Reagovat

[8]: Tak doufat můžu, ne? :D Pokud se neumírní on sám, bude ho korigovat zbytek správců, to je můj vlastní názor. A to soudcování už se řeší... :)

[9]: A nějaký splnitelný nemáš? :)

[10]: Zlatíčko, můžu tě ujistit, že to už dávno dělám a nepotřebuji od tebe žádné moudré rady. Chtěla bych vidět tebe na tvém místě, jistě by ses s doživotním postižením a důsledky z toho vyplývajícími srovnal během chvilinky, že?

12 Trulimuli Trulimuli | 26. listopadu 2010 v 19:38 | Reagovat

Řeším taky dilema kam na vejšku, respektive mám sice pár typů, ale  stejně váhám. Ráda kreslim a myslim, že až dostuduju gympl (taky za dva roky), tak už budu mít toho učení mít plný zuby, taky mě děsí představa, že bych se měla někdy víc učit než teď. takže chci jít na uměleckou školu, jenže těch jsou taky tuny. No nicméně jedna z mých voleb padá na scénografii na DAMU, příjimačky jsou hodně pobodný těm na FAMU :-? . Pořád se mi honí v hlavě jestli jsem dost dobrá na to, abych se  tam nebo na VŠUP mohla dostat. A ještě je tu ta hromada lidí, co mi řiká, že se pak tim neuživim a že se svou hlavou bych mohla jinam, jenže já jinam nechci už nechci mezi ty lidi, co si hrajou na výborný studenty a veškerý jejich znalosti jsou na taháku.
Věřim, že uživit se dá vždycky, budu kdyžtak prodávat nějáký handmade cetky :-D . Bejt tebou tak zkusim příjímačky na obě školy a můžeš se taky už začít připravovat, věř mi budeš mít nespornou výhodu oproti těm, co to nechaj na poslední chvíli ;-) .

13 lina lina | Web | 29. listopadu 2010 v 17:15 | Reagovat

Nerada zklamu, ale Informační studia a knihovnictví nejsou zas tak lehký:D A nevím jak s tím dostáním, tedy kde by jsi to chtěla, ale na MU se na to hlásí čím dál více lidí...A uplatnění..no tvrdí nám, že jako informační pracovní se určitě někde uchytích, protože po nich scháňka vždycky..jen ti knihovníci to mají těžké...

14 Helium a visual vládne xD Helium a visual vládne xD | Web | 8. prosince 2010 v 16:32 | Reagovat

Nečetla jsem všechny komentáře, takže nevím, jestli už někdo něco podobného nepsal. K článku - respektivě k tobě - mám jen jednu takovou... poznámku. Totiž že když člověk chce, dokáže všechno. Takže já bych si být tebou vybrala obor, který mě baví a nemá úplně mizerné uplatnění... a pak prostě dělala všechno pro to, abych se mu mohla věnovat. Jasně, není to nic lehkého. Ale jak by řekla jedna moje spolužačka: Když je vůle, je i cesta.

15 Maj Maj | 6. února 2011 v 13:36 | Reagovat

Jsem ve třeťáku na střední a není jediné setkání s příbuznými, aby mě nezpovídali, kam půjdu dál. Mám vážně spoustu nápadů (de facto nic). Líbila se mi psychologie, čtu si všelijaké knížky (Proč muži lžou a ženy pláčou, Za 5 dní bude vaše dítě jiné,...), ale před deseti minutami jsem si četla o přijímačkách na psychologii a už na to ani nepomyslím. Celkem jsem se v tvém článku našla (jo, dohodil mi ho Google), jen slyším celkem dobře, zato budu za chvilku slepá ^^ Ale ta japanologie mě láká, protože jsem natolik všeobecně zaměřená, že potřebuju něco spešl...nebo miliardáře :P Můj jediný sen je podívat se do Japonska, tak si za tím půjdu, dokud mě někdo zase neodradí ;-)

16 Ema Ema | 28. srpna 2011 v 15:57 | Reagovat

Že se na informační studia a knihovnictví hlásí málo lidí? Omyl :-D Letos se na UK hlásilo skoro 350 lidí a přijímali 30...

17 ZdenekW ZdenekW | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 16:58 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama