Supernatural / Lovci duchů - recenze

14. března 2011 v 17:59 | Tenny |  Recenze (hrané seriály a fimy)
Jo, jo. Kasala jsem se, jak budu psát recenze, až se ze mě bude kouřit a skutek utek. Věcí, která mi v tom bránila, ale nebyla moje pověstná lenost, spíše nedostatek materiálu na recenzování. Poslední anime jsem viděla tak před půl rokem a já vám nevím, ani jsem neměla chuť hledat a pouštět si další. Mangy sice čtu, ale žádné nové, pořád ty samé, jenom čekám na nové díly.
Ale i když jsem to nečekala, strávila jsem celé prázdniny (doslova) sledováním seriálu Supernatural - v doslovném překladu "Nadpřirozeno", u nás na Primě Cool dávané pod názvem "Lovci duchů". Tentokrát si člověk sice netrhá z české verze názvu vlasy (jako třeba u Počátku), ale přesto je poněkud nepřesný.
Ale ještě než vám přiblížím děj, postavy a všechnu tu omáčku kolem, odpovím na tu nejdůležitější otázku. Má cenu se na tento zatím 6. sériový seriál koukat? Ano, má. Já jsem začala v sobotu odpoledne a dnes večer jsem shlédla 1. díl 6. série. 1. díl má 40 min., každá série 22 dílů kromě třetí, tam má 16. Tak si o tom udělejte obrázek. :D


Pokud bych měla SPN zařadit do žánrové škatulky,asi bych ho označila jako horrové rodinné fantasy drama. Jo, zní to divně, ale tohle přesně SPN je.
Hlavními hrdiny, tahouny celé série, jsou bratři Winchesterovi, Sam a Dean. Dean je ten starší brácha, horká hlava, hláškař, milovník hezkých žen, alkoholu a rockové muziky, který nadevše zbožňuje svého otce a svou Impalu z roku 67. (pokud jako já tápete ve značkách - je to auto... ;) ) A navíc trpí přehnaně ochranitelským komplexem vůči svému bráchovi. Sam, ten je o 4 roky mladší, na druhou stranu zase vyšší a také podstatně normálnější. ( aspoň ze začátku) Takový sympatický, chytrý a rozvážný mladík, který se snaží držet svého bratra na uzdě. No, mimo to je jeho poháněčem pomsta.
A tyhle dva bratři ve své Impale křižují Spojené státy a bojují s monstry všeho druhu - s duchy, démony, vlkodlaky, pohanskými bohy, upíry a jinou nadpřirozenou havětí, o které spořádání obyvatelé maloměsteček nemají ani poněti.
Ale člověk si říká, co je k tomu vlastně vede? No, ne co, ale kdo. Jejich otec, John Winchester, je už od útlého dětsví trénoval v boji proti odporným potvorám. Když bylo Samovi 6 měsíců, jejich dům totiž jedna navštívila - a přitom zabila Mary Winchesterovou, jejich matku a podpálila dům. John Winchester přísahal, že se pomstí a stal se z něj lovec, stejně jako později z jeho synů.
Jak nám ale ukazuje první díl, Sam lovcem být nechtěl. Opustil svou rodinu, pohádal se s otcem a rozhodl se místo potulného života plného nebezpečí a nočních můr studovat práva a mít hezkou, bloňdatou přítelkyni. Po nějaké době ho ale navštěvuje Dean s tím, že jejich otec se ztratil při jednom ze svých "lovů" a žádá Sama o pomoc. Tak nějak začíná jejich osamělá road movie plná odporných potvor, krásek v neznázích a rodinných problémů.
Proč by ale Sam opouštěl svůj pohodlný, klidný a hlavně normální život, po kterém tak toužil? Opověď je jednoduchá - pro pomstu. Na konci prvního dílu totiž nalézá svou přítelkyni Jess mrtvou, zavražděnou úplně stejným způsobem, jako byla jejich matka...

Zpočátku se SPN drží jednotného schématu a především v první sérii se to neustále opakuje. Díly jsou spíše uzavřené epizody a příliš neposouvají hlavní osu příběhu, která se doopravdy řeší až v posledních dvou - třech epizodách a nevyskytují se žádné vedlejší postavy, které by vydrželi déle jak jeden díl.
Především první série je také hodně tmavě laděná a nejvíce horrorová, z některých dílů jsem nemohla vůbec spát. Každý díl začíná tím, že po krátkém shrnutí předchozích dílů nám ukáže nějakou cizí osobu, kterou sežere nebo přepadne nějaká potvora, vždycky hezky v horrorovém stylu, kdy nevíme, co, nebo kdo to je. Pak hezká ukázka názvu a už záběr na bratry, jak si to hasí ve své Impale po silnici. Někdy rovnou záběr, jak bráchové v důmyslných převlecích (nejčastěji agenti FBI, ale také policisté, hygienici, kněží, přátelé, spolužáci či kolegové oběti a podobně) navštěvují pozůstalé a snaží se vyhmátnout, kdo a proč zaútočil. V zásobě mají samozřejmě hromadu falešných průkazů a kreditek a pořádný zbrojový arzenál - sůl, železo, nějaké ty kolíky, mačety, sekery, svěcenou vodu a samozřejmě pušky, pistole a brokovnice schované v kufru. Nakonec je potvora zabita, krásná dívka zachráněna (pokud to tedy nebyla ta potvora v převleku) a jede se dál.
Toto schéma se ale láme už po druhé sérii, kdy děj začíná houstnout a nabírat na obrátkách. Objevují se také čistě komediální díly a díly v alternativních realitách či odehrávající se v minulosti nebo budoucnosti a schéma mizí, stejně jako se objevují stálé vedlejší postavy. Ve čtvrté sérii je už vedlejších postav poměrně dost a v páté už se k bráchům přidává další hlavní postava. Seriál sice ztrácí na temnosti obrazové a ubývá lekaček a tmavých zákoutí, zato atmosféra houstne a příběh vás přikovává k obrazovkám. Začínají se řešit otázky, které se předtím odmávly jen mávnutím ruky - Opravdu jsou všechna monstra tak špatná? Nejsou někteří lidé horší, než ty stvůry? Existuje bůh? A pokud ano, proč dopouští, aby se tohle stalo? A když chodí mezi lidmy démoni, jsou také andělé? Můžeme změnit to, co nám bylo předurčeno? Jakou cenu má lidský život? Co je po smrti? Může mít démon dobré úmysly? A co je důležitější - život mého bratra, nebo životy mnoha jiných lidí?
Zpočátku se také o trochu hlavnější postavou Sam, ve třetí sérii je to tak půl na půl a ve čtvrté a v páté je to určitě Dean.
Zdálo by se, že seriál staví především na horrorovém tématu, ale není tomu tak. Nejpevnější a nejdůležitější složkou, která spojuje všechny série, je především vztah obou bratrů a jejich víra, že rodina je na světě nejdůležitější.
Na SPN mě kromě skvělého humoru a pěkných nápadů učaroval také psychický vývin postav. Je zajímavé sledovat, jak se z Deana, toho oprsklého floutka beze strachu, stává tak trochu zlomený člověk plný obav, který je poněkud rodinný typ a z rozvážného Sama snůška nervů a neuvěřitelného vzteku, navíc s rostoucí závislostí. (neřeknu na čem, to by byl moc velký spoiler xD )
Dalším plusovým bodem jsou stálé ženské postavy - není jich moc, objevují se málo, umírají rychle. :D K tomuto datu není snad žádná stálá ženská postava, která by přežila až do dnešní epizody... Což je dobře, protože jsou to dost často osiny v zadku. Ne, že bych trpěla nenávistí vůči svému pohlaví, ale některé ženské postavy v SPN jsou fakt na zabití. Kupříkladu Ruby, Bela nebo Meg.
Jistě, SPN má i pár zádrhelů - ne všechny epizody dosahují stejné kvality, to neustálé oživování začíná být trochu otravné (Sam a Dean asi drží rekord v počtu smrtí na osobu xD) a to, jak se bratři živí... Podvody s kreditkami, poker a kulečník? :D
No, ale při pohledu na mužná těla Jadera Padaleckiho (Sam) a Jensena Acklese (Dean) to seriálu odpustíte. A to ani nemluvím o Mishovi Collinsovi (Castiel), který dokázal udělat baloňák sexy. :D


Aby jste se v tom tedy trochu orientovali - první série je spíše epizodní a popisuje hledání otce a mimojiné také žlutookého démona. Druhá série se stále zabývá démonem, ale také tzv. "Vyjímečnými dětmi", což jsou lidé s zvláštními psychickými schopnostmi. Třetí série se točí kolem pokusů o zrušení jisté smlouvy, zahrnující Deanovu duši. Ve čtvrté sérii se bráchové snaží zabránit započetí apokalypsy. V páté se potom řeší jistý "geniální" plán, který dost možná skončí vymřením poloviny lidstva a zahrnuje dvě lidské schránky, Lucifera a archanděla Michaela.
Prvních pět sérií postupně gradovalo a vše skončilo povedeným finále v páté sérii. Z šesté série, ze které jsem zatím vidělab tři díly, jsem tak poněkud na rozpacích. Přišlo mi tam hodně promeškaných příležitostí k vtipnosti, Castiel je opět suchar, je to takové všelijaké... Možná je to tím, že z Deana se vyklubal tatík od rodiny a ze Sama nezúčastněný lovec, ale zatím to nějak postrádá šťávu. A jistý pan Samuel mi leze na nervy už od pohledu. (ne, není to Sam alias hlavní postava, je to jiná postava...) Chybí mi nějaký vyloženě vtipný díl, co by to nakopl, ačkoliv žádná šance se nerýsuje. Co třeba něco dalšího s Ghostfacers nebo s šílenými fanoušky Supernatural? Vždyť SPN je snad jediný seriál, co znám, kde si dokonce hlavní postavy uvědomují, že jsou obětí slashového párování! :D (a ty hlášky k tomu jsou fakt vtipné...)

Vzhledem k tomu, že většina odstavců neobsahuje objektivní posouzení, ale spíše nadšené hýkání, myslíém, že je netřeba se ptát, jestli se mi to líbilo. A myslím, že byste tomu měli dát šanci. Pokud možná ale v originále s kvalitními titulkami. Dabing tentokrát není nejhorší, ale zabije hodně dobrých hlášek. Pokud ale budete shánět titulky, dejte si pozor. U některých překladů jsem děkovala bohu, že umím anglicky, protože ti překladatelé asi kolem anglické učebnice nikdy nešli. Bylo to nesmírně tristní a špatný překlad, často s úplně odlišným významen, než bylo řečeno, což bylo dost matoucí. Nechci tvrdit, že všechny titulky k SPN jsou nepovedené, narazila jsem i na kvaliní, to se musí nechat, ale člověk musí hledat, no.

Poslední věc, kterou bych snad mohla ohledně SPN zmínit je, že šlo ve stopách Wolverina a Iron Mana. Vzniklo anime se stejným názvem, které nově zpracovává příhody ze SPN. Viděla jsem pouze trailer, takže netuším, jestli to bude věrné přepracování, nebo si tam toho hodně přidají, ale popravdě, nelíbí se mi to. Dean je vyšší než Sam, animace je hodně v japonském stylu (žlutooký démon nad kolébkou - uf...) a i dabing je japonský. Popravdě řečeno, jsme spíš znechucená, než že bych jásala. Mám ráda americkou seriálovou tvorbu a mám ráda i japonskou, ale držím se zásady "nemíchat to dohromady". Možná, že to anime nebude špatné, ale veškeré kouzlo SPN je pryč, to je jasné už od pohledu. Nic proti Japoncům, ale americké věci jim prostě nejdou. (však taky anime Wolverine a Iron Man stáli za nic, to jsem slyšela od každého) Na druhou stranu, Amíkům zase nejdou hrané verze anime, tak co.

Závěrem si dáme malé zhodnocení:
+ (plusy)
- skvělý humor
- promyšlená zápletka
- dobře zahrané postavy, vhodně zvolení herci
- povedená atmosféra
- na seriál poměrně přesvědčivé potvory, duchové, aj.

- (mínusy)
- příliš časté umírání hlavních postav a jejich následné oživování
- občasná kvalitativní kolísavost dílů
- 6. série, o které nevím, co si myslet
- občas až příliš opakující se schéma (hlavně v 1. sérii)
- někdy nepovedené triky

Takže, suma sumárum? Byla by blbost nechat si Supernatural ujít, věřte mi. ;)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Rillanon Rillanon | 15. března 2011 v 8:31 | Reagovat

Jenom škoda, že to neukončili 5. sérií, 6. je už celkem o ničem a ještě k tomu strašně málo vtipná, aspoň první půlka, třeba nás tvůrci ještě překvapí:)
Jinak je tam jedna otravná ženská postava, která je v 6. sérii ještě naživu. No snad ne na dlouho:)

2 Rillanon Rillanon | 15. března 2011 v 8:36 | Reagovat

A kdybys neměla co recenzovat, zkus tohle csfd.cz/film/281729-sherlock/, výborná minisérie:D

3 Tenny Tenny | Web | 15. března 2011 v 15:06 | Reagovat

[1]: Taky mi přijde. Humor asi odešel na dovolenou.
Jinak, která? Napadá mě Lisa, ale ta se zatím krotí. Popravdě řečeno, já jsem ze šestky viděla jen tři díly, ale nějak nemám motivaci zkouknout další. Hm.

[2]: Eh, to už jsem viděla asi před měsícem. xD Recenzi mám rozepsanou, ale nějak se nemůžu dokopat k jejímu dokončení. :-D Rozhodně je to ale boží, to musím souhlasit.

4 Tinka Tinka | 15. března 2011 v 20:21 | Reagovat

Zní to dobře, jenže jsem propadla TOSce a jen tak mě od toho něco nevyžene. :-D Ale díky za tip, až bude čas (neříkám to podezřele často?), mrknu na to. :)

5 Tenny Tenny | Web | 15. března 2011 v 21:01 | Reagovat

[4]: Ty koukáš na Star Trek? (nebo si pletu zkratky... :D ) Já jsem se rozhodla vyzkoušet yaoi "naživo" - tedy v hraném seriálu. Uvidíme, jestli z toho dostanu psotník, nebo mě to nadchne. Queer as folk. (táta to omylem pustil a absolutně se zděsil - prej "sodoma gomora! xD )

6 Rillanon Rillanon | 16. března 2011 v 8:20 | Reagovat

[3]: Abych moc nespoilovala, je to démonka a má jméno na tři písmenka:)Je nějak kolem 10. dílu.

Jinak kromě Sherlocka toho teď fakt moc nevyšlo, možná ještě Outcasts, prvních 20 minut fakt dobrý, ale mi to přišlo takový hodně LOSToidní, tak se nemůžu dokopat pustit si 2. díl.
No ještě, že v létě vyjde hranej Green Lantern a Flash, aspoň bude na co nadávat:)

7 Tenny Tenny | Web | 16. března 2011 v 15:45 | Reagovat

[6]: Jo, ta mě napadla, ale nebyla jsem si jistá, jestli přežila apokalypsu, takže jsem jí nezmiňovala. Taky pěkná děvka. xD Ta je tam vlastně už od 1. série, co?

Jinak mě nezáleží na datumu výroby, k hraným seriálům jsem se dostala teprve nedávno. (předtím jsem se koukala jen na Sběratele kostí a doktora House...)
Hm, Green Latern? Jsem zvědavá, jestli to bude lepší nebo horší, jak Thor. xD

8 Tinka Tinka | 16. března 2011 v 16:17 | Reagovat

[5]: Ano, koukám :D Copak, že jsi tak informovaná? :D
No, užij si to. :D Mimochodem, o yaoi mi radši nemluv, hledala jsem na devu tapetu na mobil a po zadání "Star Trek" do vyhledavače jsem viděla, co jsem vidět nechtěla... Chápeš, proč je někdo tak zlý a zkouší vraždit nevinné přihlížející pairingem Kirk/Spock?! :-(

9 Tenny Tenny | Web | 16. března 2011 v 19:30 | Reagovat

[8]: Já mám holt přehled... :-D
Pravdou je, že taťulda je tak trochu Trekkie, takže o Star Treku něco vím. Nejradši mám Voyager. ;)
Jinak Kirk a Spock, to je ještě dobrý, hele... (pokud to byli mladé verze z nejnovějšího filmu, tak by se to i dalo) :-D Ale narazila jsem na věci, ze kterých i mně vstávali vlasy na hlavě. xD Šířit se o tom nebudu, Lali mi zakázala vytahovat na blogu úchylnosti. :D

10 Rillanon Rillanon | 17. března 2011 v 9:34 | Reagovat

[7]: Yup, od 1. série, už je vlastně starožitnost, takže jí nejspíš nechaj dožít:)

Kosti taky dost dobrý. Už na primě dovysílali 4. sérii? Já nemám televizi:)
Jinak můžu doporučit, jestli neviděla třeba Spaced (trochu mi to připomíná Black Books, možná proto, že tam hraje Manny) nebo Brittas Empire (tam zas hraje Rimmer) :D

11 Tenny Tenny | Web | 18. března 2011 v 8:45 | Reagovat

[10]: To by mohli. :D

Jinak mám pocit, že už začali dávat 5. sérii, ale nevím. My máme sice televize dvě, ale já jí nesleduju. Bones zásadně stahuji v aj s titulkami, vždycky když vyjde nový díl. Nejdřív ta 6. série vypadala tak nějak všelijak (hlavně ten díl, kdy si Kůstka uvědomila, že prošvihla příležitost, ten byl takový... divný), ale teď už je to zase klasická kvalita. Valentýnský díl byl třeba skvělý. :-D

Díky za tipy, omrknu to. (až si najdu čas... xD )

12 Rillanon Rillanon | 18. března 2011 v 11:33 | Reagovat

[11]:Tak to je super, aspoň bude na co koukat:) Já zas pokud jsou, tak dvojjazyčný verze, česky pro mamku a anglicky pro mě.
Jo, tyhle speciální díly bývaj nejlepší, vánoční byl taky dost dobrej, nemluvě o vánočním dílu Supernatural:)

13 Tinka Tinka | 18. března 2011 v 17:07 | Reagovat

[10]: Jé, Black Books, ty mám ráda ^__^

[9]: Horší než... 8-O Nechci to vědět, a neopovažuj se mi to byť jen naznačit.
:-)

14 Tenny Tenny | Web | 18. března 2011 v 23:39 | Reagovat

[12]: Vánoční SPN byl ovšem luxus, konečně něco jiného než klasický vánoční kýč. To mi připomíná, že už sleduji další seriál - Dexter. A málem jsme padla u jedný scény - poprvé se objevuje manžel Rity (což je přítelkyně hlavního hrdiny), kterého pustili z vězení. A on to normálně byl ten herec, kterej hrál Lucifera v SPN! (respektive tu jeho první schránku...) No, z toho jsem vážně nemohla. Lucifer není v nějaký díře, nýbrž v Miami. :D

[13]: Jo, taky jsem o nich uvažovala. už zkouknu Dextera, možná je zkusím. Glee ani Queer as folk mě nechytlo. (jak typické - místo seriálové variace na HSM či teplé romatinky skončím u seriálu, kde je hlavní hrdina sériový vrah... xD )
Nenaznačuju, nechci kazit tvou nevinnou duši. (třeba jako ta historka o Spockových velmi citlivých prstech...? :D )

15 Rillanon Rillanon | 19. března 2011 v 8:26 | Reagovat

[13]: Ah, Black Books, pořád ještě uroním slzu při pomyšlení, že nebude 4. série:) Jsem se minule na conu nadopovala kafem skoro jako Manny, naštestí nikde poblíž nebyla policejní stanice:D

[14]: Což mi připomíná, díl Supernatural na conu (5. série 9. díl myslím) taky luxusní narozdíl třeba od Bones, tam to bylo místama docela urážlivý.

Casiel zas hrál v díle některý z Kriminálek, vypadal docela divně se zrzavejma vlasama:)

16 Tinka Tinka | 19. března 2011 v 12:49 | Reagovat

[14]: -.-" Já ti asi něco provedu... :D

[15]: Jo no... ToT
Heh, jak řekl můj brácha: Dokud se kafe nedá jíst lžičkou, je zbytečné ho pít. :-D Je fakt, že když vyzuňk to černý bláto, co si uvařil, tvářil se celý den divně a od té doby jsem ho kafe pít neviděla :-D

17 Tenny Tenny | Web | 19. března 2011 v 22:19 | Reagovat

[15]: "... A od 16:30 přednáška na téma Homo-erotický podtext Supernaturalu... " xD To byl taky skvělý díl, zvlášť ty jejich výrazy.

Castiel se zrzavejma vlasama? To si nějak nedovedu představit. a možná ani nechci... xD

[16]: Muhehe... xD

Jinak, nezdá se vám, dámy, že se nám to tu zvrhlo v chat? xD asi bych měla dokopat Lali, ať nám pořídí shoutboard, ať máme kde spamovat. :D

18 Tinka Tinka | 20. března 2011 v 13:49 | Reagovat

[17]: Tvé škodolibé a zlomyslné chování bylo zaznamenáno.

No, ono se nejlépe spamuje mimo určené prostory, ale je to na tobě. :D

19 nettiex nettiex | 22. března 2011 v 7:05 | Reagovat

Jo, na Primě jsem během pár posledních let sem tam nějaký díl viděla... a bavilo mě to, ne že ne, ale stahovat to celé nehodlám. Na nadpřirozené potvory mám svoje milovaná Akta X. xD

20 Annie-chan Annie-chan | Web | 22. března 2011 v 23:04 | Reagovat

Určitě se na to jednou mrknu. Stejně příjemně mě překvapilo takové Fringe - u nás na Nova Cinema jako Hranice nemožného. J.J. Abrams mě dostal Star Trekem a teď ještě tohle :D. To je prostě bomba.

21 Hrdlodus Hrdlodus | E-mail | 23. března 2011 v 14:15 | Reagovat

Když jste prozkoumala více titulků, mohla byste sem napsat, od koho si stahovat titulky a od koho ne? Když už jste hledala vy, už bychom třeba nemuseli hledat my...

22 Tenny Tenny | Web | 23. března 2011 v 21:49 | Reagovat

[21]: Hm, to by bylo trochu složitější, protože nekvalitní titulky se týkali především 1. a 2. série a už si bohužel nepamatuji, kdo byl autorem.
Mohu ale říct, že poměrně kvalitní titulky dělala skupina SSSCZG . (na titulky.com odkud jsem stahovala, je  většinou uploadoval ThooR13 ) K pozdějším dílům jsem stahovala titulky z amw.cz .

23 Tinka Tinka | 23. března 2011 v 22:11 | Reagovat

[22]: Mimochodem, jdeš zítra do výtvarky? :) (Jo, stoprocentně se to tu zvrhlo v chat :D)

24 r e b e c c a r e b e c c a | Web | 16. dubna 2011 v 13:09 | Reagovat

Naprosto souhlasí, Supernatural je vtipný, ale už ta šestá řada je vážně ohraný. Kdyby celý seriál skončil pátou řadou asi bych byla radši. Sleduju ho už pěkný pět let, a řekněme že je to pořád o tom samém. Ale i tak se na něj ráda dívám :D

25 Chii - chan Chii - chan | Web | 1. září 2011 v 11:31 | Reagovat

Hmm... popsala jsi to zajímavě. Já se na to snad i podívám. :D
Jen doufám, že mě neodradí hned ta první série.

26 replicawatches replicawatches | E-mail | Web | 15. ledna 2013 v 10:13 | Reagovat

I can see how this makes sense. Thank you for your input you have helped me a lot.
http://www.palewatches.com

27 Kayla Kayla | Web | 5. června 2013 v 22:57 | Reagovat

Práve som to začala pozerať a úplne to milujem :D...Dean a Castiel sú úžasný. Skvelá recenzia :D

28 leslie leslie | 19. července 2013 v 9:17 | Reagovat

Ja na tento serial narazila nahodou letos v lete a uplne muj nejoblibenejsi je. :D hosi jsou typci. Sesta serie jednoznacne nejhorsi, sedma se uz lepsi a v osme serial chyta druhy dech, za coz jsem fakt rada :-) ten jek nejak preckat cekani na dalsi radu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama