Duben 2011

Proč raději čtu v angličtině

28. dubna 2011 v 18:39 | Tenny |  Názory, úvahy a téma týdne
Určitě to znáte. Přečtete si nějakou dobrou recenzi, nebo vám kamarádka vynese nějaké literární či filmové dílo do nebes a vy máte neodolatelné nutkání si dotyčnou věc přečíst/zkouknout. Pokud je to knížka, tak já si to většinou hasím do knihkupectví, nebo, pokud nemám prachy, do knihovny. A pokud je to film, tak poprosím tátu, aby mi ho sehnal. A když je to manga...
No, tak v tom případě jdu rovnou na mangafox.com a začtu se. Žádné zbytečné vyhledávání české verze. (pokud ovšem mangu prodávají v knihkupectví, tak si to hasím do knihkupectví :D)

Můj milovaný Tarzan

26. dubna 2011 v 18:53 | Tenny |  Názory, úvahy a téma týdne
Ha, ha, smějte se. Radši se ani nevyjadřuji o tom, kdo je mým nejoblíbenějším literárním hrdinou. Proč? No, reakce by byla ve stylu: "Ten blbeček, co lítá nahej v džungli po liánách a řve jako opice?" A to říkají lidi, co obdivují takového Snapea nebo Edwarda, prosím. Můj Tarzan je lepší než nějaký mastnovlasec nebo bledej upír, co spárklí.

Lynn Flewelling: Štěstí ve stínech - recenze

16. dubna 2011 v 18:52 | Tenny |  Recenze - knihy
Inspirace na recenze k mangám se nějak nedostavuje, tudíž vám přináším jednu recenzi na normální knihu... Protože ty, ačkoliv to možná není poznat, čtu v mnohem větší míře než mangy.

V poslední době se roztrhl pytel s neklasickými fantasy - ať už jsou říznuté červenou knihovnou, nebo v nich stříká krev z tepen a létají kusy končetin, případně tam pobíhají vlkodlaci a upíři, či jiné potvory. Nejlépe všechno dohromady.
Štěstí ve stínech se ale k těmto kouskům neřadí ani omylem. Vlastně není ani divu - však tahle kniha byla napsaná už v roce 1996 a v té době ještě Stephanie Meyerová o Edwardovi možná tak snila. (říkejte si co chcete, ale Stmívání bylo pro tuhle vlnu fantasy romantik impulsem) Štěstí ve stínech se prostě tváří jako tuctová klasická fantasy odehrávající se ve světě s nevyslovitelným jménem, osídleným mágy, kouzelnými bytostmi, prastarými rasami a odvážnými hrdiny.
Člověk by řekl, že tenhle typ knih moderního čtenáře už moc nebere - všichni chtějí krev nebo hluboké pohledy z očí do očí. Staré dobré příběhy s intrikami, kouzly a souboji už přece nikoho nezajímají, ne?
Přesto se Štěstí ve stínech dočkalo v Čechách nového vydání, nové hezké obálky a anotace uvnitř obálky plné vykřičníků. A sama autorka se po několikaleté pauze uvolila napsat další díly, což vedle k hromadnému nadšení mezi nadrženými fanynkami.
Proč, říká si asi nezaujatý čtenář? Je na téhle knížce něco tak extra?

Zmrzlina i po roce chutná stejně, jen je možná o pár korun dražší

3. dubna 2011 v 20:38 | Tenny |  Epizody z mého života
Jaro začalo. Když jsem uviděla, jak vylejzá z našeho záhonku první sněženka, zářila jsem nadšením. Jaro je přece nový začátek a já se po té dlouhé, šedivé a smutné zimě tak nějak těšila, že by všechno konečně mohlo být dobré.
Já vím, že sněženky a krokusy už odkvetly a místo nich na zahradě září narcisy, fialky, hyacinty a ladoňky, ale teprve tenhle víkend jsme si tak nějak našla čas utřídit myšlenky, posadit se, v klidu se zamyslet... Poslední dny byli totiž vskutku hektické.