Můj milovaný Tarzan

26. dubna 2011 v 18:53 | Tenny |  Názory, úvahy a téma týdne
Ha, ha, smějte se. Radši se ani nevyjadřuji o tom, kdo je mým nejoblíbenějším literárním hrdinou. Proč? No, reakce by byla ve stylu: "Ten blbeček, co lítá nahej v džungli po liánách a řve jako opice?" A to říkají lidi, co obdivují takového Snapea nebo Edwarda, prosím. Můj Tarzan je lepší než nějaký mastnovlasec nebo bledej upír, co spárklí.

Tarzan je vůbec postava, kterou lidé znají a zároveň ne. Všichni samozřejmě ví, že je to tamten chlápek z džungle, co ho vychovávali opice. Ale kolik lidí ví, jak se ve skutečnosti Tarzan jmenoval? (respektive, jaké bylo jeho oficiální jméno, protože "Tarzan" by si do občanky asi nenapsal) Z lidí, co znám, tak akorát moje máma. A když jsem jednou utrousila nějakou poznámku o Jane Porterové, nikdo netušil, o kom mluvím. To je tedy prosím jméno Tarzanovy manželky za svobodna. Tudíž se znalost Tarzana omezuje tak akorát na toho "chlápka z džungle". A proto mi tak leze na nervy, když se mého oblíbeného literárního hrdinu někdo pokouší hanit, když o něm ví houby.
Tarzanovi hlavně uškodila mizerná filmová zpracování. Viděla jsem jednu verzi s Christopherem Lambertem a byla jsem z ní slušně řečeno rozmrzelá. Film se snažil držet reality, čímž ovšem zmizela ona úžasná atmosféra. Prostě z Tarzana udělali divocha a vůbec neodpovídalo mojí představě, kterou jsem o něm měla. A tak jsem tento film šmahem odsoudila a zasunula do hloubek paměti.
Vybavuje se mi ještě kreslená verze od Disneyho, ale ta mě taky moc nepotěšila. Disney si jako obvykle s předlohou nakládal,jak se mu hodilo. To, že z uhlazeného getlemana Claytona, který byl navíc Tarzanovým bratrancem, udělali hnusného chlápka, aby měli nějakého záporáka, jsem jim neodpustila.

V mých představách je Tarzan dokonalý chlap. Vysoký, urostlý, svalnatý, který se nebojí svoje svaly vystavovat. Muž pevných nervů, statečný a nebojácný, vždy si zachovávající chladnou hlavu. Muž inteligetní, s neuvěřitelným talentem na jazyky, vlastenec a naprosto věrný svojí manželce. (a že se ho pokusila odloudit kdejaká kost) Muž ocelových zásad, možná trochu tvrdý, ale spravedlivý, ochotný se poučit ze svých vlastních chyb.
Že vám to nezní jako Tarzan? Není divu, pokud jste nečetli knižní předlohu. Takový totiž Tarzan ve skutečnosti byl. Žádný hloupý divoch z pralesa. To tak možná v první knížce, kdy byl ještě nedotknutý civilizací.

Je pravda, že knížní série o Tarzanovi žádné veledílo není. Někteří by ho možná v dnešní době odsoudily jako brak. Pravda, Tarzan samotný je až moc dokonalý. Takový Old Shatterhand z Afriky. Že by se někdo naučil psát anglicky, ačkoliv nikdy angličtinu neslyšel a jenom pomocí starého slovníku a pár učebnic pro děti, je taky diskutabilní. A představa, že by se v Africe skrývali pradávné neobjevené civilizace, nám taky už přijde směšná. A to ani nemluvě o omýlání podobných zápletek v pozdějších dílech a postavových archeotypech.
Ale Tarzan má něco, co mnoho nových příběhů a knížek nemá - atmosféru. Jsou to ty staré dobré časy, kdy Anglii obývaly půvabné ladies a uhlazení gentlemeni. Afrika byla kontinentem neprobádaným, plným záhad a přírodních krás. V pralesích žili divoké černošské kmeny, po pouštích jezdily na koních nespoutaní beduiní a běloch na černém kontinentě byl výjimkou. A kdo ví, co se skrývá mezi liánami a listovým... Bájný zlatý poklad? Údolí démantů? Prastará civilizace, žijící jako na úsvitu časů? Obrovská tlupa opic? Vesnice uctívačů leopardího boha nebo snad pygmejů? Křišťálové jezírko, kam chodí pít antilopy? Nebo snad lev číhající na svou kořist?
Prostě příběh z dob, kdy Rusové byli komunisti, Arabové uctívači Alláha z pouští a černoši černí.

Já si Tarzana zamilovala už když jsem byla malá. Prázdniny jsem totiž trávila na chalupě a se svou výbušnou povahou jsem to většinou byla já, které se smáli a kterou vystrkovali z party. Dost těžce jsem to nesla a chodila brečet za babičkou. Později jsem prostě popadla Tarzana a šla si číst na půdu. Nebylo to žádné nové vydání - naopak, mám pocit, že možná ještě předválečné. Tarzan vycházel po sešitech (asi jako rodokaps) a můj pradědeček si je nechal svázat do deseti tlustých knížek. Svého pradědečka jsem nikdy nepoznala a co si pamatuji, vím snad o něm jen to, že to byl mlékař a taky že hrál jeden čas v kapele v cirkuse. A pár fotek z pohřbů, na kterých hrál. Už ani nevím, na co, mám pocit, že na nějaký dechový nástroj. Klarinet, nebo tak něco. A jediné, co mi po něm zbylo, bylo 10 svazků Tarzana od nakladatelství Toužimský a Moravec. Knížky byli psané tím starým, krásným jazykem, ještě s francouzskými uvozovkami.
A já seděla někde tiše v koutku, hltala ty nádherné příběhy z džungle a obdivovala perokresby od Jiřího Wovka, které knížky doplňovali.

A které díly se mí líbili nejvíc? Byl tu samozřejmě první díl. Přála jsem si být půvabnou Jane, kteoru Tarzan odnášel do hlubin pralesa. Vůbec jsem se jí nedivila, že se do něj zamilovala. Spíš jsem se divila, že Cecilu Claytonovi nedala košem rovnou. Teď už to samozřejmě chápu, navíc samotný Clayton taky nebyl k zahození.
Pak jsem měla ráda díl, ve kterém se poprvé objevil Mugambi, Akut a zbytek té prapodivné smečky. Jane se tam snažila zachránit své malé děcko před ďábelským rusem Rokovem, který se tak chtěl pomstít Tarzanovi. Ten se samozřejmě nedal a všechny zachránil. :D
Další skvělý díl byl jediný, kde hrál hlavní roli někdo jiný, než Tarzan - byl to Tarzanův syn Jack, nebo také Korak, který v sobě nezapřel svou krev a utekl z Anglie do Afriky. (a když myslím utekl, tak myslím utekl - s rodiči se setkal až za několik let) A samozřejmě tam byla půvabná arabská dívka Meriem, kterou jsem měla snad ještě raději než Jane Porterovou. (ačkoliv tak úplně arabka to nebyla, ono je to složitější...) Nebohý Jack už se v pozdějších dílech moc neprojevoval, ačkoliv svému otci několikrát zachránil záda. (a svojí mámě taky...) Nehledě na to, že udělal z Tarzana dědečka poměrně brzy. :D
Mám také velmi v lásce díl o Leopardích mužích, kde Tarzan ztratil paměť. (ostatně, Tarzan ztratil paměť nejmíň dvaktrát a autor to používal skoro tak často jako zabíjí a oživují hlavní hrdiny v Supernatural xD ) Byla tam nějaká půvabná slečna, ale spíše se mi vybavuje Starý Zálesák. (který ve skutečnosti moc starý nebyl)
A další úžasný díl byl ten, kde vystupoval střelec Danny, lady Barbara, Jezebel a jeden vědec, jehož jméno si nepamatuji. Byli tam skvělé hlášky, lady Barbara byla jedna z mála vedlešjcíh postav, co měla větší kuráž než většina mužských hrdinů. A střelec Danny učící američtinu... "Se ví, drobku." xD
A další a další díly...

Mohlo by se zdát, že ženské postavy v Tarzanovi jsou pouze předmětem k zachraňování, ale není tomu tak. Je sice pravda, že v každém díle se nějaká ta půvabná diva objeví, téměř bez výjimky bloňdatá, ale tyto slečny bývají spíše epizodní. (myšleno příběhově, Tarzan je, jak už jsem se zmínila, své Jane naprosto věrný) Samotná Jane je pak velmi odvážná a v pozdějších dílech dokáže bez problémů přežít v džungli či utéct zlým arabům, případně s ručnicí bránit svůj bungalow. A to ani nemluvím o hrdé kněžce La, princezně ze zaniklé Atlantidy. Když chcete někoho obětovat na krvavém oltáři, kuráž je třeba. xD (Ale La nikdy nebyla zápornou postavou, naopak spíše tragickou . Zvláště proto, že nesmírně milovala Tarzana, který ji ovšem lásku nikdy neopětoval)

No, tedy, to jsme se nějak rozepsala. Hm, jak bych to shrnula? No, klidně si běžte slintat nad svými upířími a jinými ubožáčky. Já se prosím nechám unést do džungle v Tarzanově náručí. A že o to nikdo jiný nestojí, mi neva. Vždyť se na to podívejte - takové to "Itachi je jenom můj a nikomu ho nedám" je v každém druhém podpisu. (nebo Sasuke, nebo Edward, nebo já nevím kdo) A když Itachi "patří" každé druhé fanynce, tak trochu to postrádá smyslu. Ale Tarzan je opravdu jenom můj. Heč. :P
(fajn, určitě tu má pár fanynek, ale na žádné jsem ještě nenarazila. )

Jen tak mě ale napadá, že mám slabost pro ženáče.... Tarzan, Minato, Kenshin... Hm. :D A Kenshin dokonce ženatej dvakrát. No, o geniální šermíře, co rádi vaří a uklízí je holt zájem...

A závěrem... Schválně, kdo mi napíše jako první do komentářů celé jméno a titul Tarzana? (být Sikarem, napíšu, že je to za šiškouna. Si budu muset vymyslet vlastní imaginární odměny. xD)

Zdraví vás Tenny :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tinka Tinka | 26. dubna 2011 v 22:10 | Reagovat

Křestním John, příjmení tipuju Clayton (jmenoval se stejně jako ten jeho bratranec či co, ne? :D ), a víc ti k tomu asi nepovím :D A ne, nečetla jsem to. Viděla jsem kus filmu a jednou se mi dostal pod ruku nějaký komix... Nikdy mě to ale nijak víc nezaujalo, a po tom, co jsme měli za povinnou četbu Knihy džunglí, což byla první knížka, která mě nebavila číst (tedy po německém výkladovém slovníku :D), jsem tak nějak usoudila, že Tarzan bude něco podobného a nijak jsem neprahla po opakování negativního zážitku z četby. No, a pak už mě nikdy nenapadlo se k tomu vracet :D Ale tak můžem o prázdninách místo Star Wars nějaký večer věnovat Tarzanovi :D
Jinak já například Snapea nijak nemusím, vůbec co se potterovek týče, nějak si nedokážu vybrat. Rowla neumí psát přitažlivé hrdiny... :D (spárklivé tentononc komentovat nehodlám)

Já jsem holt na tvrdohlavé, odvážné a přesto stoické intelektuály s citem pro umění, vážným zájmem o techniku a počítače, smyslem pro humor a bez potřeby přefiknout všechno, co se pohne, kteří občas (když to uznají za společensky nezbytné) vyvolávají dojem, že nejsou dokonalí :D  Ovšem jen za předpokladu, že jsou v přijatelné věkové kategorii, netrpí Aspergerovým syndromem a nepatří k čtyřprocentní menšině. Shatterhand má ještě co dohánět :D

2 Tinka Tinka | 27. dubna 2011 v 20:21 | Reagovat

Mimochodem, jestli by to tedy šlo, tak na tu chalupu bych jako nejlepší termín viděla druhý týden v srpnu :) jo, a možná pojedu na den-dva na Advík, Anet říkala, že prý jedeš taky, tak bychom se mohly potkat i tam ^^
Jinak, jak je to s jihotaku? Haló Laylo, jsi tu taky? :D Možná by bylo načase začít plánovat ten piknik ^^ Nechci tlačit, ale vzhledem k předchozím poněkud zdlouhavým dojednávání srazů bych to viděla tak, že když to začnem řešit teď, tak můžem mít sraz nejdřív koncem května :D Já vím, že teď odjíždí hafo lidí na AF, ale když to tam bude viset, aspoň nějaký oznam, hlasování o termínu, cokoli, tak to trochu urychlí postup :) Když mi pošlete heslo, můžu to zařídit ;) (jsem chronický zapomínač. pamatuju si pouze mnemotechnické pomůcky, vlastní podstatný údaj nikoliv :D)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama