Chceme mít právo na problémy!

30. května 2011 v 23:10 | Tenny |  Názory, úvahy a téma týdne
Jo, ten nadpis asi zní pěkně divně. Kdo by chtěl nějaké právo na problémy, že? Nejlepší by bylo vůbec žádné problémy nemít. Ale co naplat, život není dokonalý a problémy má dneska každý. Ale čím víc lidí má problémy, tím víc narážím na onen proklamovaný názor: "Co si stěžuješ? Existujou lidi, co jsou na tom mnohem hůř než ty! Postižení, děti v Africe, co nemají co jíst, sirotci... A koukej třeba na člověk XYZ, jak to všechno překonal a přitom na tom byl mnohem hůř než ty!"
A teď už by vám ten nadpis měl dávat smysl.

Mě osobně tenhle názor neskutečně leze na nervy. Domnívám se, že nezáleží na velikosti či závažnosti problému, ale spíše na osobnosti, která se s ním musí vyrovnat.
Víte, ačkoliv jsem před rokem skoro přestala slyšet, ani jednou jsem ani náznakem nepomyslela na sebevraždu, sebepožkozování a podobné věci. Přitom jsou tu holky, které mají třeba jen nedostatek sebevědomí nebo silnější postavu a užírají se mnohem temnějšími myšlenkami, než já. A keci, že jejich problémy nejsou ve světle vyššího dobra či nás ubožáčků postižených důležité, akorát způsobí, že na tom budou ještě hůř.
Každý má svoje problémy. A každý by měl mít právo si na ně postěžovat, promluvit o nich, zanadávat na ně a politovat se. Každý problém je důležitý a žádný není banální či hloupý a pokud má někdo problém a umí si to přiznat, je větší hrdina, než ten, kdo se holedbá, že nikdy žádný v životě neměl. Zlehčování problémů vašich blízkých může vést až ke katastrofě.
Co bychom si nalhávali. I ten sebevětší hladomor v Africe nám nepřijde tak strašný jako naše špatná známka, ztráta zaměstnání nebo nemoc naší babičky.
Dokonce mi přijde, že tenhle pitomej názor omezuje mojí komunikaci s ostatními. Víte, největším problémem neslyšících není často postižení samo, nebo dotyčná osoba, ale zdravé okolí. Buď se dočkáváme zbytečné a opožděné lítosti, nebo slov typu: "Ale sirotci v Africe jsou na tom hůř" a nebo, což je skoro nejhorší, se s námi lidé zdráhají mluvit o svých problémech. Řeknou si: "Dyť ona špatně slyší, jí by určitě moje oproti tomu hloupé problémy nezajímali." Ale to není pravda. Já chci slyšet, jestli máte problém a chci vám pomoct - a neřeknu vám, že jste na tom oproti mě ještě dobře.
Víte, já bych ve skutečnosti neměnila. Jasně, že bych byla ráda zdravá, ale neměnila bych to za vaše problémy, které se mohou oproti mému zdát banální.
Nechtěla bych mít rozvedené rodiče, ani rodiče, co se zlobí kvůli každé špatné známce nebo nejsou ochotný si poslechnout moje stesky. Nechtěla bych mít problémy ve škole ani ošklivý nos, ani o hodně kil navíc. Nechtěla bych mít tréninky či kroužky každý den, které bych nezvládala a nechtěla bych se věčně hádat se svou rodinu či kamarády. Nechtěla bych dojíždět každý den x kiláků a vstávat v 5, nechtěla se trápit kvůli neudělání zkoušky a já nevím co ještě. (není určeno na určité osoby, prostě náhodné problémy, co mě napadli)
Všechny tyhle problémy znějí oproti ztrátě sluchu možná trochu banálně. Ale víte co? Já si radši nechám těch svých 30-50% (podle situace) slyšení jenom na jednom ucho.
Takže vy, co chcete křičet, že tyhle či jiné problémy jsou oproti dětem v africe či lidem na vozíčku hloupé, strčte si to někam, jo?
A pokud chcete říct, že jsem na tom ještě dobře a že bych se neměla utápět v sebelítosti a že existují ti a ti a ti lidé, co to překonali, strčte si to ještě víc někam. Já nejsem oni. Já jsem já. A já se s tím nějak vypořádám sama.
Přehnaná sebelítost samozřejmě není dobrá věc, ale to je zas opačný extrém a k němu snad pár slov jindy. :)


Můžete samozřejmě nesouhlasit, nechci vám nic vnucovat, je to jen můj rozezlený názor napsaný v náhlém pominutí mysli. Ale řekla bych, že aspoń zrnko pravdy na něm bude, co myslíte?

P.S. - Kdyby vás to náhodou napadlo - jo, tenhle článek mě napadl kvůli jednomu lolita tajemství, ale v nemá to s tím nic společného a nereaguju na něj ani na diskuzi pod ním, spíš obecně na reakce lidí, které jsem během poslední doby zažila.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama