Recenze - knihy

Lynn Flewelling: Štěstí ve stínech - recenze

16. dubna 2011 v 18:52 | Tenny
Inspirace na recenze k mangám se nějak nedostavuje, tudíž vám přináším jednu recenzi na normální knihu... Protože ty, ačkoliv to možná není poznat, čtu v mnohem větší míře než mangy.

V poslední době se roztrhl pytel s neklasickými fantasy - ať už jsou říznuté červenou knihovnou, nebo v nich stříká krev z tepen a létají kusy končetin, případně tam pobíhají vlkodlaci a upíři, či jiné potvory. Nejlépe všechno dohromady.
Štěstí ve stínech se ale k těmto kouskům neřadí ani omylem. Vlastně není ani divu - však tahle kniha byla napsaná už v roce 1996 a v té době ještě Stephanie Meyerová o Edwardovi možná tak snila. (říkejte si co chcete, ale Stmívání bylo pro tuhle vlnu fantasy romantik impulsem) Štěstí ve stínech se prostě tváří jako tuctová klasická fantasy odehrávající se ve světě s nevyslovitelným jménem, osídleným mágy, kouzelnými bytostmi, prastarými rasami a odvážnými hrdiny.
Člověk by řekl, že tenhle typ knih moderního čtenáře už moc nebere - všichni chtějí krev nebo hluboké pohledy z očí do očí. Staré dobré příběhy s intrikami, kouzly a souboji už přece nikoho nezajímají, ne?
Přesto se Štěstí ve stínech dočkalo v Čechách nového vydání, nové hezké obálky a anotace uvnitř obálky plné vykřičníků. A sama autorka se po několikaleté pauze uvolila napsat další díly, což vedle k hromadnému nadšení mezi nadrženými fanynkami.
Proč, říká si asi nezaujatý čtenář? Je na téhle knížce něco tak extra?
 
 

Reklama